Jak migrować 2 serwisy działające na 2 WordPressach o różnych templatkach i technologiach? To zadanie jakie się podjęliśmy dla naszego klienta.
Decyzja biznesowa
Migracja między wordpressami była naturalną konsekwencją działań jakie zostały wykonane rok wcześniej. Zakładały one stworzenia jednego, silnego portalu zdrowotnego. Strategia była precyzyjnie zdefiniowana od samego początku i polegała na:
- przeglądzie treści,
- zmapowania danych,
- analizy architektury dwóch serwisów,
- schematu przekierowań,
- optymalizacje SEO,
- działania z link buildingiem.
Prace zakładały logiczne połączenie 2 WordPressów poprzez przekierowania domeny w części kontentowej. Takie rozwiązanie okazało się wydajne, Jednakże z punktu biznesowego nie dawało pełnych możliwości rozwojowych.
Z tego powodu w końcu nadszedł czas dokończenie integracji oraz prac optymalizacyjnych związanych z wypracowanymi mechanizmami w strategii.
Strategia prac
Przeprowadzenie migracji wymagało precyzyjnej analizy obu serwisów. Wyborze kierunku migracji, jego zakresu i określeniu ryzyk oraz kosztów. Zespół projektowy skupił się na kilku kluczowych aspektach, m.in.:
Warianty migracji
Określenie kierunków migracji: z 1 do 2 WordPressa, z 2 do 1 oraz wersję z postawieniem nowego środowiska.
Wykonano zgrubne wyceny: przeniesienia funkcjonalności dla wszystkich wariantów.
Określono ryzyka: w zakresie technologii, czasu i możliwości rozwoju.
Wybrano wariant: na podstawie powyższych danych wybrano wariant, który umożliwi dalszy rozwój portalu.
Analiza migracji
Precyzyjna analiza obu serwisów: Analityk biznesowy przeprowadził dogłębną analizę istniejących serwisów aby zrozumieć ich strukturę i funkcjonalność.
Mapowanie danych: Identyfikacja i integracja danych do nowego systemu, aby zapewnić płynne przeniesienie treści i informacji.
Przegląd artykułów, kategorii i innych sekcji: Dokładna analiza i wdrożenie poprawek w strukturze tekstów, korekta nagłówków i linkowania.
Optymalizacja i projektowanie
Optymalizacja: wykonano zmiany technologii na pełne wykorzystanie bloków oraz optymalizację obsługi css i js.
Projektowanie: przepisano strony na nowe bloki oraz użyto theme w pełni obsługującej bloki.
Migracja
Migracja treści: Przeniesienie i optymalizacja bazy wiedzy oraz artykułów, aby zachować wartość merytoryczną treści.
Poprawki SEO i redakcyjne: Przebudowa nazw plików ze zdjęciami, uzupełnienie brakujących altów, oczyszczenie i reorganizacja struktury serwisu, aby poprawić widoczność w wyszukiwarkach.
Plan migracji
Migracja na środowisku developerskim
Prace zaczęły się od analizy w czasie migracji na środowisku developerskim. Były wykonywane za pomocą różnych narzędzi dostępnych w WordPress służących do przenoszenia wpisów. Analiza wykazała, że żadne nie spełnia 100% wymagań. W konsekwencji kilku prób wybrano standardowy mechanizm WordPress i stworzenie własnych narzędzi.
W czasie ich trwania zostały spisane kroki jakie trzeba wykonać w czasie migracji:
- proces migracji,
- zmiany w plikach płaskich,
- zmiany w kategoriach i tagach,
- zmiany w przypisaniach grafik.
Migracja zakończyła się pozytywnie.
Migracja na środowisku testowym
Migracja miała na celu przeanalizowanie procedury jaką wypracowano na wcześniejszym etapie prac. Po migracji testerzy przetestowali ręcznie ponad 10% wpisów. Na podstawie zgłoszonych błędów nastąpiła weryfikacja przyczyn.
Znalezione błędy:
- ucięty tekst: przyczyną były znaki specjalne, które powodowały przerwanie zapisania kontentu,
- błędne przypięcie grafik: przyczyną była niedoskonałość mechanizmu import WordPress,
- braki grafik: przyczyną były długie nazwy plików (ponad 100 znaków).
Migracja zakończyła się po kilku tygodniach sukcesem.
Ponowna migracja na środowisku testowym
Klient podjął decyzję o ponowieniu migracji testowej oraz zamówił narzędzie do automatycznych testów. Powodem był długi czas, który należy poświecić na przejrzenie wszystkich wpisów (prawie 3 miesiące pracy 1 testera). Postanowiono, że wykonana będzie ponownie migracja, testy ręczne na 10% wpisów oraz testy automatyczne na 100% wpisów.
Migracja zakończyła się po kilku tygodniach sukcesem. Ilość błędów była zdecydowanie mniejsza niż w 1 migracji na środowisku testowym.
Migracja na środowisku UAT
Po pozytywnych testach nastąpiła migracja na środowisku UAT. Następnie zostały wykonane testy manualne i automatyczne. Wykryte błędy w większości pokrywały się z tymi znalezionymi we wcześniejszych testach.
Po poprawie oraz konfiguracji środowisko zostało przekazane do prac redaktorskich. Po kliku tygodniach środowisko było gotowe na przeniesienie na produkcję.
Wyjście na produkcję
Po licznych próbach i przy zdobytym doświadczeniu przepięcie się na środowisko produkcyjne było czystą przyjemnością. Po kliku godzinach kopiowania okazało się że strona działa prawidłowo. Jedyne prace jakie zostały do wykonania to włączenie cache.