2022-05-10 | Porady WordPress | 2 min czytania

3 sposoby na usunięcie /category z WordPress


modernizacja wordpress

W artykule przedstawią 3 sposoby na usunięcie /category z adresu strony na WordPressie.

Dlaczego warto usunąć /category z url WordPress?

W sytuacji kiedy mamy wpisy na WordPress dostępne są one dla przeglądarek poprzez url z /category i bez /category. Przy indeksowaniu te dwa url są zapisywane jako różne strony. Przy przetwarzaniu jednak system indeksujący np. Google Search Console zgłasza komunikat błędu “Błąd przekierowania”, ponieważ kilka adresów url kieruje do jednego artykułu/strony. Aby zoptymalizować ten błąd potrzebne jest usunięcie “kategorii”.

1 sposób na usunięcie “kategorii” – w opcjach WordPress

Należy w panelu administracyjnym WordPress wejść w Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki i ustawić w ustawieniach wspólnych na “Nazwa wpisu” oraz “.” w Baza odnośnika kategorii.

usunięcie /category - w opcjach WordPress

2 sposób na usunięcie /category – wtyczka Yoast SEO

Należy w panelu administracyjnym WordPress wejść w Yoast SEO -> Wyszukiwarki -> Taksonomie (zakładka) i na samym dole wybrać Usuń w pozycji Usuń prefiks kategorii. Oczywiście zmiany trzeba zapisać.

usunięcie /category - w Yoast SEO

3 sposób na usunięcie “kategorii” – wpis w .htaccess

Należy zalogować się na serwer www gdzie zainstalowany WordPress i w katalogu głównym dodać poniższy wpis w .htaccess:

RewriteRule ^category/(.+)$ http://www.site.com/$1 [R=301,L]

Podsumowanie:

Z powyższych 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest fakt, że tą wtyczkę i tak wykorzystujemy do optymalizacji SEO w witrynie, a jeżeli nie to warto ją użyć. Kolejnym plusem jest fakt, że nie musimy mieć wiedzy fachowej, żeby to wykonać.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

modernizacja wordpress

Co to jest WordPress theme? Dowiedz się o podstawowej definicji, funkcjach, znaczeniu i zastosowaniu motywu WordPress na Twojej stronie internetowej.

system crm

WordPress 6.3 to najnowsza wersja popularnego CMS wydaną 8 sierpnia 2023 roku. Co przynosi? Zdecydowanie poprawia wydajność strony internetowej i naprawia błędy.

audyt seo

Media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w komunikacji i promocji. Wyróżniaj się stosując zasady skutecznej grafiki na stronie internetowej.