2023-03-16 | Programowanie | 2 min czytania

Odtworzenie wyglądu i funkcjonalności strony na WordPress


Odtworzenie wyglądu i funkcjonalności strony wykonanej w technologi SalesForce CMS na nowej platformie WordPress to wyzwanie, którego podjęliśmy się na początku 2023 roku.

Decyzja o pracach została podjęta pod presją czasu. Była wynikiem wysokich kosztów utrzymanie CMS w SalesForce. Klient postawił wymaganie, że nową stronę należy wykonać w przeciągu 2-3 tygodni. Tutaj należy zaznaczyć, że prace nad grafiką obecnej strony trwały ponad 2 lata.

Co więcej w zadanym czasie miała być wykonana także migracja, którą opisaliśmy w innym artykule – Migrator wpisów z SalesForce do WordPress.

Prace zaczęły się po testowym zasileniu i składały się z etapu POC:

  1. Przygotowania theme jako motyw potomny.
  2. Wstępne przygotowanie strony głównej poprzez edytor bloków Gutenberg.

Oraz etapu produkcyjnego po akceptacji biznesu:

  1. Przeniesienia zmian zawartych w CSS – programista frontend.
  2. Przeniesienie zmian funkcjonalnych – programista backend.
  3. Administracja stroną, w tym instalowanie wtyczek.
  4. Prace redaktorskie – edycja wpisów, wprowadzanie stron statycznych w blokach.
  5. Prezentacje i szkolenia dla użytkowników.
  6. Konfiguracja SEO.
  7. Wykonanie prac optymalizacyjnych – cache, kompresja danych itd..

Podsumowanie prac:

Termin określony przez klienta został przekroczony o 5 dni roboczych. Wynikało to z faktu szkoleń biznesu, który był odpowiedzialny za odbiór wykonanych prac.

Jakość wykonanych prac został oceniona wyżej niż pierwotnie zakładano.

Podsumowanie szybkości działania i parametrów SalesForce -> WordPress:

Już pierwsze godziny po wdrożeniu pokazały, że rozwiązanie WordPress jest lżejsze niż SalesForce co ma przełożenie na odczucie użytkowników mobilnych.

Ilość czasu spędzania użytkowników na stronie znacząco wzrosła.

Statystyki Page Speed znacząco się poprawiły i to pod każdym względem – przy czym dla mobile 91/100 to wartość wyjściowa nad którą można jeszcze popracować.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

audyt seo

Błąd przekierowania – należy naprawić przekierowanie URL. Upewnij się, że linki wewnętrzne i zewnętrzne na stronie są poprawnie skonfigurowane.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

strony internetowe

Twenty Twenty Four – testy nowej skórki Wordpress czyli czy warto przechodzić na nowe. Page Speed pokazał dobitnie jaka jest nasza rekomendacja. Zapraszamy do lektury.

portfolio programowanie

Wykonanie wtyczka do płatności Autopay (wcześniej Bluemedia) bazującej na bibliotece PHP SDK. Opis zakresu prac i problemów w czasie implementacji.

programowanie php

Przygotowanie kalkulatorów zgodnie z przesłanymi wytycznymi dla klienta z branży doradztwa prawnego to kolejny projekt, którego się podjęliśmy. Format html + js.