2024-01-29 | Inne tematy | 3 min czytania

KSeF przesuniecie terminu obowiązku korzystania


prowadzenie firmy

KSeF nie wejdzie w życie od 1 lipca 2024 dla podatników vat. Takie informacje przekazał Minister Finansów na briefingu w dniu 19 stycznia 2024 roku.

Powody przesunięcia terminu KSeF

Najważniejszym powodem przesunięcia obowiązku KSeF są problemy wydajnościowe. System musi być gotowy na przyjęcie milionów faktur dziennie oraz ich przeprocesowanie. Stan obecny jest taki, że firmy, które wdrożyły rozwiązanie alarmują, że na UPO trzeba czekać kilka dni. Są też przypadki, że nie dostaniemy UPO i trzeba o nie wystąpić w trybie serwisowym co trwa jeszcze dłużej – nawet 2 tygodnie. Przedstawione przykłady pokazują, że rozwiązanie nie jest gotowe i może sparaliżować całą gospodarkę gdyby było wdrożone w tym momencie.

Audyt KSeFu zamówiony przez MF

Ministerstwo Finansów na swoich stronach zamieściło ogłoszenie o zamówieniu audytu dla KSeF. Wybrany oferent ma zakończyć prace nad audytem biznesowo-technologicznym do końca lutego 2024 roku. Po audycie będzie decyzja o dalszych losach wdrożenia.

Zmiany legislacyjne KSeF

Analiza biznesowa KSeF pokazuje, że ustawa wprowadzająca Krajowy System eFaktur nie jest idealna. Na przykład konieczne są zmiany co do trybów awarii oraz ich oznaczenia na fakturach. Brak jest szczegółów co do wizualizacji faktur. Nie do końca podatnicy wiedzą jak podejść do fakturowania rolników czy też osób fizycznych, które nie są zarejestrowani w CEIDG a są płatnikami VAT. Te wszystkie kwestie od miesięcy są podnoszone przez podatników wdrażających rozwiązanie w dużych organizacjach. Myślę, że obecne zmiany są idealnym momentem na pochyleniem się nad tymi kwestiami.

Wstrzymywać prace nad KSeF czy je kontynuować?

Duże organizacje wydały już duże pieniądze na prace nad KSeF. Obecnie są w fazie prac deweloperskich. Pytanie co teraz zrobić? Czy kontynuować prace, czy wygaszać i czekać na zmiany w rozwiązaniu eFaktur. Wg nas należy kontynuować prace w zakresie podstawowego procesu, jeżeli mamy możliwość wystawienia faktur dla naszych najbliższych klientów to zachęcamy do obsługi ich przez KSeF. Zdobyte doświadczenie pozwoli na szybsze wdrożenie docelowego rozwiązania.

Wstrzymanie prac może spowodować problemy ze wznowieniem, ponieważ dla dużych organizacji proces zamówień i rozruch to kwestia nawet 1 kwartału. W najgorszym wariancie może okazać się że po wstrzymaniu nie uda się dostarczyć rozwiązania na 1 stycznia 2025 (jeżeli taka data będzie określona na start KSeF).

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

prowadzenie firmy

Co to jest ftp? – FTP (File Transfer Protocol) jest protokołem służącym do transferu plików pomiędzy komputerami w sieci, między serwerem a klientem.

strony internetowe

Logo to graficzne oznaczenie lub znak, który identyfikuje firmę, markę, produkt lub instytucję. Jest to jedna z ważniejszych części identyfikacji wizualnej.

prowadzenie firmy

Copywriting odgrywa kluczową rolę w dziedzinie marketingu i reklamy, ponieważ jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi odbiorców w świecie pełnym treści i konkurencji.