Zajawka to jeden z elementów strony, który może pomóc w zachęceniu użytkowników do jej odwiedzenia. Nie zawsze jednak jest on wykorzystywany przez osoby użytkujące WordPress. Czy warto inwestować czas w zajawki? Jak modyfikować ich maksymalną długość? Przeczytaj ten artykuł.
Co to zajawka?
Zajawka to krótki tekst, który może się wyświetlać, na przykład, w archiwum wpisów obok tytułu. Ma on na celu głównie zachęcenie do przeczytania całego artykułu, a więc wejście na poszczególne wpisy, jest też abstraktem treści. Jest to bardzo użyteczny element, szczególnie w witrynach opierających się na dłuższych wpisach, jak blogi, ponieważ wyświetlenie pełnych tekstów na stronie archiwum byłoby nieczytelne. Zajawki sprawiają, że strony na których widnieją listy wpisów wyglądają bardziej estetycznie. Sama jej treść nie będzie wyświetlana po wejściu w wpis. Należy także pamiętać, że nie każdy motyw wspiera funkcję wyświetlania zajawek.
Zajawka – gdzie ją wprowadzić we wpisie
To, gdzie jest opcja utworzenia zajawki zależy od wersji WordPress. Obecnie większość użytkowników używa edytora blokowego, gdzie by wpisać zajawkę wystarczy, przy edytowaniu wpisu, wejść w pasek po prawej stronie i zakładkę “wpis”. Na samej górze znajduje się opcja “Dodaj zajawkę…”. Po jej kliknięciu otwiera się pole, w którym można wpisać treść.
Zajawka jako blok na szablonie
Zajawkę można utworzyć poprzez dodanie dedykowanego bloku “Zajawka”. Dzięki temu można modyfikować limit jej słów w menu po prawej stronie. Automatycznie zajawka pojawia się z odnośnikiem czytaj dalej i jest widoczna na stronie.
Automatyczna zajawka
By nie wpisywać manualnie zajawek dla każdego postu, a nadal móc ich użyć na stronie głównej, stronie wyników wyszukiwanie naszej witryny albo w archiwach, wystarczy nie robić nic. WordPress automatycznie bierze 55 pierwszych słów artykułu i tworzy zajawkę wraz z tagiem “Czytaj więcej”. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ tak stworzone zajawki nie będą abstraktem treści wpisu, więc ciężej będzie użytkownikowi stwierdzić czy warto przeczytać artykuł.
“Czytaj więcej” tag
Inną metodą obok używania zajawek do wyświetlania części wpisu jest użycie tagu “Czytaj więcej”. Nie wymaga on żadnego ustawiania, ani modyfikowania kodu. W edytorze blokowym wystarczy dodać blok “Więcej”. W ten sposób wszystko, co jest przed nim będzie się wyświetlać jako skrót treści wraz z przyciskiem dowiedz się więcej. Tak samo jak automatyczne zajawki to rozwiązanie ma swoje ograniczenia i może być mniej efektywne w skupieniu pierwszych, kluczowych sekund uwagi użytkownika. Jednak jest to rozwiązanie proste i skuteczne.
Jak zmienić długość zajawki w WordPress?
Długość zajawki w WordPress jest ograniczona do 55 słów wprowadzonych w pole zajawka lub pobranych ze wpisu. Czasami ograniczenie to jest zbyt rygorystyczne i projektanci strony chcieliby wyświetlać więcej niż 55 słów. Poniżej przedstawione zostaną możliwości jak to zrobić.
- Kod – zmienienie długości zajawki wymaga zmodyfikowania pliku szablonu “functions.php”. Kroki
- w pliku “functions.php” należy utworzyć funkcję:
function my_excerpt_length($length){ return $length; } add_filter(‘excerpt_length’, ‘my_excerpt_length’,999);
gdzie liczbę “999” można zastąpić oczekiwaną wartością. - następnie należy dodać
<?php echo get_excerpt(); ?>
; w pliku, w którym ten limit ma obowiązywać na przykład w “loop.php”. - pamiętaj żeby przed jakąkolwiek ingerencją w kod trzeba pamiętać by wykonać kopię zapasową, a wszelkie modyfikację szablonu wprowadzać najpierw w motywie potomnym.
- uwaga: powyższy sposób nie działa w wersji 6.6.1 WordPress
- w pliku “functions.php” należy utworzyć funkcję:
- Wtyczka – łatwiejszą metodą na zmienienie maksymalnej długości zajawki jest zainstalowanie wtyczki “Advanced excerpt”. Aby to zrobić należy:
- wejść w zakładkę “Wtyczki”.
- następnie kliknąć w “Dodaj wtyczkę”, wyszukać w bazie i zainstalować.
- ostatnim krokiem jest włączenie wtyczki.
- po takim przygotowaniu można w pełni korzystać z funkcjonalności wtyczki po wejściu w jej “Settings” (w menu “Wtyczki”). “Advanced excerpt” pozwala na dostosowanie limitu długości zajawki zarówno poprzez limit znaków jak i słów. Może być to przydatne, na przykład, gdy potrzebujemy zajawek, które mają jednakowe wymiary, gdy są wyświetlane na stronie głównej.
- Budowa customowego bloku do wyświetlania zajawki – preferowaną przez nas jest napisanie dedykowanego bloku do wyświetlania zajawki bez ograniczenia. Zleć to nam 🙂
Podsumowanie
Zajawka to użyteczny element strony internetowej, który może zwiększyć jej estetykę i czytelność. Pomaga ona zachęcić czytelnika do przeczytania pełnej treści, ponieważ daje mu pojęcie o zawartości artykułu i umożliwia zdecydowanie, czy znajdują się tam przydatne dla niego informacje. Dlatego ważne jest by w czasie pisania zajawek być rzetelnym i spróbować przyciągnąć uwagę czytelnika.