2023-05-24 | Porady SEO | 3 min czytania

Usuwanie czy aktualizacja artykułów w kontekście SEO


audyt seo

Z poniższego artykułu dowiesz się kiedy lepszym rozwiązaniem będzie usuwanie artykułów SEO, a kiedy korzystniejszą praktyką będzie ich aktualizacja.

Na wstępie należy zaznaczyć zdecydowanie, że to nie ilość wpisów, ale ich jakość determinuje autorytet domeny i wpływa na wyższą pozycję zawartych w nich fraz kluczowych.

Czy usunięcie czy aktualizacja wpisów – kroki

  1. przeanalizuj aktualność zawartych w artykule treści,
  2. sprawdź ile było wejść na artykuł w ostatnich miesiącach np. w GSC (Google Search Console),
  3. wykonaj analizę strony internetowej czy nie ma podobnego wpisu, pod względem słów kluczowych oraz słów w url,

Jeżeli treści są nieaktualne – ze względu np. na już nieistniejącą promocję, czy też wydarzenie, które odbyło się jakiś czas temu – zastanów się nad usunięciem wpisu lub aktualizacją. Oprócz kwestii wpływających na pozycjonowanie, takie wpisy tworzą także chaos w odbiorze dla użytkownika.

Jeżeli w ciągu ostatnich miesięcy nie było wejść na stronę usuń ją. Dobrą praktyką jest usuwanie artykułów, które mówiąc wprost – nie generują zbyt dużego ruchu.

W przypadku znalezienia podobnych stron zastanów się nad przeniesieniem treści, aby nie doprowadzić do kanibalizmu wpisów. Podsumowując zamiast tworzyć wpisy o bardzo zbliżonej tematyce, lepszą praktyką będzie uzupełnianie istniejących wpisów.

User Experience

Istotna też także kwestia UX – czyli doświadczenia użytkownika (ang. user experience). Tworząc artykuł, który dla odbiorcy jest mało interesujący, czy też w niewielkim stopniu merytoryczny, stwarzamy zagrożenie obniżenia autorytetu dla nas jako twórców. Tym samym są bardzo małe szanse na to, że inne treści na naszej stronie zostaną przez tego samego użytkownika odczytane.
Kanibalizacja treści

Bardzo ważnym czynnikiem, który warunkuje powodzenie w pozycjonowaniu jest unikanie duplikacji słowa kluczowego. Podczas kanibalizacji słowa kluczowego wyszukiwarka musi rozstrzygnąć, który artykuł będzie wyświetlał się użytkownikom. W wyniku tego jeden z artykułów zostaje całkowicie niewidoczny dla wyszukiwarek.

Usuwanie artykułów SEO czy aktualizacja treści

Treści należy aktualizować szczególnie w przypadku tzw. evergreen content, czyli kontentu, który jest aktualny przez długi czas. Należy pamiętać, że regularność jest istotna, jednak ważniejsza jest jakość. Dlatego też dopracowując poprzednie wpisy, zamiast tworzyć nowe niskiej jakości, mamy większą szanse na wyższą pozycję w wyszukiwarce.

Usuwanie czy aktualizacja artykułów – Podsumowanie

Podsumowując, niewątpliwymi zaletami usuwania wpisów niskiej jakości jest wyższy autorytet domeny, oraz budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie.

Z drugiej strony jeżeli dopracowujemy i aktualizujemy wpisy stają się one wartościowsze dla wyszukiwarek i poszerzają listę fraz dla których jesteśmy widoczni w sieci.

Oby dwa podejścia wykonane w dobry sposób zwiększą ilość wejść na stronę. Wybór pozostawiamy Tobie. Jeżeli nie masz czasu się tym zająć – zleć to nam.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

audyt seo

Cache Redis to innowacyjne narzędzie do przechowywania danych w pamięci podręcznej. Dzięki swojej szybkości i wydajności, umożliwia szybki dostęp do informacji.

audyt seo

Wyszukiwarki internetowe odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej używanych wyszukiwarek jest wyszukiwarka Google.

audyt seo

Optymalizacja obrazków i zdjęć pod kątem SEO zwiększa widoczność w Google Grafika. Widoczność ma wpływ na pozycję strony internetowej w wyszukiwarkach.