2023-11-12 | Programowanie | 2 min czytania

Testy nowej theme WordPress Twenty Twenty Four (TT4)


strony internetowe

Końcówka 2023 roku przyniosła duży upgrade WordPress do wersji 6.4.1. Pojawił się także nowy motyw Twenty Twenty Four.

Nowy WordPress niesie z sobą liczne udogodnienia, poprawione błędy oraz zwiększa szybkość działania. Jak to się ma z nową skórką WordPressa?

Na czym polegała modernizacja z motywu potomnego Twenty Twenty Three na Twenty Twenty Four?

Wykonane kroki:

  • aktualizacja w pliku CSS motywu części “Template” na nazwę nowego motywu,
  • uruchomienie na chwilę TT4 i włączenie child theme (skórki potomnej) – nie zawsze sama zmiana w kodzie powoduje zmianę domyślnego katalogu,
  • wywołanie aktualizacji cache na wszystkich stronach.

Testy wykazały, że wszystkie funkcjonalności między motywami TT3 i TT4 są kompatybilne i nie wymagają zmian developerskich.

Działanie strony na motywach Twenty Three Two i Twenty Twenty Four

  1. Po przeindeksowaniu od nowa strony www oraz przebudowaniu cache strony zauważalne jest delikatne spowolnienie w szybkości działania.
  2. Zauważalna jest poprawa płynności przechodzenia między stronami.

Wynik Twenty Twenty Four w Page Speed

Page Speed dla TT3 przed aktualizacją dla komórek dawał stronie 99/100. Po aktualizacji dla TT4 tylko 90/100. Jak widać spadek jest znaczny. Wynika to ze zmiany, braku wsparcia dla wszystkich obrazków, parametru loading (odpowiedzialny za leniwe ładowanie img). Kolejną rzeczą jaka spowalnia wyrenderowanie strony jest js, który WordPress wymusza przy ładowaniu. Te dwie rzeczy powodują spadek wskaźników.

Z drugiej strony znacznie wzrósł czas ładowania strony (Wyrenderowanie największej części treści) z 1,6 sekundy dla TT3 do aż 3,4 sekundy dla TT4. Ten duży wzrost spowodował, że podjęliśmy próbę zmiany wtyczki cache. Najlepsze na rynku wtyczki cache jak W3 Total Cache, WP Fastest Cache czy WP Optimize nie pomogły nowej templatce.

Twenty Twenty Four – wnioski

Próba zmiany theme WordPress na nową wersję skończyła się niczym. Wg nas spadek szybkości strony jest tak duży, że nie warto decydować się na zmianę. Może kolejne poprawki to zmienią na korzyść. Zobaczymy. My rekomendujemy pozostanie przy TT3.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

portfolio programowanie

Wykonanie wtyczka do płatności Autopay (wcześniej Bluemedia) bazującej na bibliotece PHP SDK. Opis zakresu prac i problemów w czasie implementacji.

programowanie php

Przygotowanie kalkulatorów zgodnie z przesłanymi wytycznymi dla klienta z branży doradztwa prawnego to kolejny projekt, którego się podjęliśmy. Format html + js.

programowanie php

Programowanie funkcjonalności zapisu tabeli html do xls i pdf to kolejny zrealizowany projekt w sferze open source. Wykorzystanie wydajnych bibliotek JS.