2024-10-08 | Porady WordPress | 4 min czytania

Instalacja WordPress w XAMPP – instrukcja krok po kroku


hosting

Instalacja WordPress w XAMPP jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia tworzenia strony internetowej na serwerze lokalnym. Umożliwia to pracę nad nią bez upubliczniania strony. Dowiedz się jak to zrobić.

Po co instalować WordPress w XAMPP?

XAMPP umożliwia pracę nad projektami, w tym nad stronami internetowymi, na serwerze lokalnym. Oznacza to, że aby stworzyć stronę nie trzeba wykupywać miejsca na serwerze zewnętrznym ani tworzyć własnego, a przecież w fazie produkcyjnej nie jest konieczne ani wskazane publikowanie strony. Po utworzeniu strony można przenieść jej pliki i bazę danych na serwer końcowy, aby umożliwić użytkownikom jej odwiedzenie. Dzięki XAMPP można pracować nad wieloma projektami deweloperskimi za darmo z własnego komputera.

Instalacja WordPress a „htdocs”

„Htdocs” to jeden z katalogów XAMPP, który można odnaleźć gdy zainstaluje się to oprogramowanie na komputer. Nie tylko w XAMPP, ale także na serwerach WWW „htdocs” (ang. hypertext documents) to folder zawierający pliki strony internetowej, to właśnie z niego wysyłane są informacje przeglądarką. Pracując na serwerze lokalnym, co umożliwia XAMPP, to właśnie w nowym folderze zawartym w „htdocs” umieszcza się pliki strony. Nazwa tego folderu staje się również nazwą witryny, którą można zobaczyć wpisując w pasek wyszukiwarki „localhost/nazwafolderu”. „Localhost” w tym adresie oznacza serwer lokalny.

Instalacja WordPress – krok po kroku

1. Stworzenie nowego folderu na stronę

Nowy projekt będzie potrzebował własnego folderu, ponieważ to właśnie tam zainstalujemy WordPress. Należy go utworzyć w folderze, w którym zainstalowaliśmy XAMPP w „htdocs”. To w nim można będzie znaleźć wszystkie pliki WordPress.

2. Stworzenie bazy danych

Strona potrzebuje bazy danych, by mogła zapisywać i odczytywać z niej dane. Aby takową utworzyć należy odpalić „Apache” i „MySQL” z panelu kontrolnego XAMPP, a następnie wejść w phpMyAdmin. Można to zrobić poprzez wpisanie „localhost/phpmyadmin/” w pasek wyszukiwarki lub kliknięcie „Admin” koło „MySQL” na panelu XAMPP.

W celu utworzenia nowej bazy danych należy kliknąć w „New” na szczycie listy istniejący już baz danych. Przed jej utworzeniem trzeba nadać jej nazwę. Ważne jest, by ją zapamiętać, ponieważ potrzebna będzie przy instalacji WordPress.

3. Instalacja WordPress

WordPress należy pobrać z oficjalnej strony i zadbać o wybranie wersji dedykowanej dla posiadanego systemu operacyjnego i wersji XAMPP, ponieważ zależy od tego wersja bazy danych. Gdy XAMPP był instalowany niedawno i w najnowszej wersji nie powinno być to problemem.

4. Przeniesienie plików do folderu

Po zainstalowaniu ze strony w zakładce „pobrane” pojawi się plik zip zawierający WordPress. Należy w niego kliknąć, gdzie znajduje się już nie skompresowany folder „wordpress”, a następnie przenieść z niego pliki do wcześniej utworzonego folderu.

5. Konfiguracja WordPress

Aby dokończyć konfigurację WordPress należy wpisać w pasek wyszukiwarki „localhost/nazwa”, gdzie pod nazwą kryje się nazwa utworzonego na początku folderu. Powinno wyświetlić się okienko z instalatorem WordPress. Proces dostosowywania to po kolei:

  • wybranie języka WordPress
  • wpisanie informacji o bazie danych
  • utworzenie użytkownika WordPress
  • dokończenie instalacji

Po zakończeniu tego procesu można zalogować się posługując się loginem i hasłem utworzonego użytkownika i zacząć tworzyć stronę internetową!

6. Edycja strony

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu WordPress można zacząć tworzenie strony internetowej na serwerze lokalnym. Aby zalogować się do WordPress w celu jej edycji należy wpisać w pasek przeglądarki „localhost/nazwafolderu/wp_admin”. „Nazwafolderu” odnosi się do nazwy nadanej folderowi w htdocs, czyli w trakcie pierwszego kroku instalacji. Należy pamiętać, że w celu edycji strony trzeba włączyć w panelu administracyjnym XAMPP najpierw „Apache”, czyli serwer lokalny, a potem „MySQL”, czyli bazę danych. Bez nich edycja strony będzie niemożliwa.

Podsumowanie

Konkludując, instalacja WordPress w XAMPP nie jest taka straszna, jakby się mogło wydawać. Daje ona wiele możliwości, dlatego warto poświęcić chwilę by poprawnie ją przeprowadzić. Możliwe jest utworzenie kilku projektów w XAMPP, jednak każdy powinien mieć swój folder i bazę danych (choć istnieją również inne rozwiązania).

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

prowadzenie firmy

Resetowanie hasła w systemie Windows może być konieczne, gdy zapomnimy swoje aktualne hasło lub chcemy zresetować hasło dla innego użytkownika.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

modernizacja wordpress

WooCommerce to wielofunkcyjne narzędzie, dzięki któremu przekształcić każdą witrynę WordPress w sklep internetowy. Dowiedz się jak to zrobić.

modernizacja wordpress

Dowiedz się, jak skutecznie przywrócić stronę internetową WordPress, która jest tymczasowo niedostępna. Sprawdź sprawdzone metody i rozwiązania!

modernizacja wordpress

Pierwsze testy Twenty Twenty-Five, nowego motywu WordPress, pokazują prostotę, nowoczesny design i świetne wsparcie dla blokowego edytora. Aktualizuj już teraz!