Istnieje wiele formatów grafik. Każdy z nich najlepiej sprawdzi się w innym zadaniu. Budowanie stron internetowych wymaga ograniczenia w rozmiarze plików, a druk do jak najbardziej dokładnego oddania detali. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział co wybrać.
Pliki graficzne – rodzaje
Pliki graficzne przydają się do najróżniejszych prac. Od kampanii marketingowych, stron internetowych do przesyłania zdjęć między osobami. Do każdego z tych zastosowań może przydać się inny format, lecz przed zagłębieniem się w najczęściej stosowane formaty grafik, należy wyróżnić kilka kategorii.
Formaty rastrowe i wektorowe
Większość używanych na co dzień formatów to formaty rastrowe. Obraz w nich tworzony jest po przez układ pikseli w określonym formacie. Ten typ grafik traci ostrość przy zmianie wymiarów, ponieważ wymaga to “rozciągnięcia” pikseli. Z drugiej strony formaty wektorowe pozwalają na dowolne zmiany w proporcjach obrazu bez starty jakości, ponieważ grafika zapisywana jest jako ciąg matematycznych równań. Jednak ten typ, ma swoje ograniczenia co do bardziej skomplikowanych zdjęć.
PNG
To format rastrowy charakteryzujący się bezstratną kompresją. Oznacza to, że przy ograniczeniu rozmiaru pliku, nie traci on na jakości. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że taka kompresja pozwala na mniejsze oszczędności miejsca. Ten format graficzny został utworzony jako zamiennik GIF, dlatego nadaje się do użytkowania na stronach internetowych. Lecz nie jest używany do wydruków. Dodatkowo PNG wspiera przeźroczyste tła.
JPG/JPEG
JPG (.jpg) czy JPEG (.jpeg) to jeden format, zapisywany w dwóch wariantach, ze względu na trzyliterowy limit dla rozszerzeń w wcześniejszych wersjach Windows. Jest najbardziej rozpowszechniony i sprawdza się zarówno do wydruków, jak i do użycia w projektach i stronach internetowych. Jego cechą charakterystyczną jest kompresja stratna. To znaczy, że przy niezmniejszaniu ilości zajmowanego przez plik miejsca usuwa się część mniej istotnych danych, jednocześnie tracąc częściowo jego jakość. Umożliwia ona znaczące oszczędności jeśli chodzi o “ciężar” pliku, a więc pozwala na, na przykład, szybsze ładowanie się plików na stronie. Warto pamiętać, że to format rastrowy, więc należy pilnować proporcji grafik.
SVG
SVG to format wektorowy, umożliwiający dowolną modyfikację wymiarów obrazu. Świetnie sprawdza się w małych, niezbyt skomplikowanych grafikach, jak loga czy wykresy. Do pewnej złożoności obrazu pozawala na oszczędność miejsca. Nie jest jednak obsługiwany automatycznie przez WordPress. Dzięki temu, że jest to wektorowy format grafik, teksty zawarte na obrazie są zapisane jako tekst w kodzie XML obrazka, co ułatwia odczytywanie go robotom przeglądarek.
AVIF
AVIF to rozszerzenie pozwalające na zapis zarówno grafik, również tych z transparentnym tłem, jak i animacji. Jest to format, który działa na podstawie kompresji AV1, która pozwala na większą kompresję danych niż w przypadku, na przykład, JPG, a jednocześnie nie traci tyle na jakości. Nadto umożliwia zarówno bezstratną jak i stratną kompresję. Niestety, nie jest aż tak rozpowszechniony, więc nie zawsze jest wspierany przez aplikacje.
TIFF/TIF
To typ rastrowy używany do przechowywania obrazów wysokiej jakości, co przekłada się na duży rozmiar plików. O ile wspiera oba typy kompresji, to jego główne przeznaczenie to wysokiej jakości obrazy przeznaczone do druku.
O ile PDF bardziej kojarzy się z plikami tekstowymi, to jest również dobrą opcją dla grafik. Największym jego plusem jest uniwersalność, ponieważ pliki PDF można odpalić na każdym urządzeniu po zainstalowaniu darmowego oprogramowania. Ponadto kilka obrazów można zapisać w jednym pliku.
GIF
Format najbardziej zanany z krótkich animacji. Ogranicza wielkość plików do stosunkowo małych rozmiarów mimo bezstratnej kompresji, dzięki ograniczeniu do 256 kolorów. Z powodu tych limitów nie nadaje się do obrazów o wysokiej dokładności i rozdzielczości, jak skany. Za to powszechnie używa się go na stronach internetowych.
RAW
Formaty raw (ang. surowe) to ogólne określenie na formaty, które aparaty czy inne urządzenia do przechwycenia obrazu używają do jego zapisu. Mogą się one różnić w zależności od firmy sprzętu. Ich ogólną cechą jest zachowywanie wierności obrazowi, co umożliwia późniejszą obróbkę w programach komputerowych i konwersję na inne formaty. Jednak pliki zazwyczaj mają duże rozmiary, więc nie zaleca się ich przy ograniczonym miejscu, na przykład, na stronach internetowych.
Rozszerzenia programów
Wszystkich poniżej wymienionych formatów używa się do zapisu dokumentów w poszczególnych programach. Nie nadają się one do zamieszczenia na stronach internetowych.
- AI – Adobe Illustrator (format wektorowy),
- INDD – Adobe InDesign,
- PSD – Adobe Photoshop.
Podsumowanie
Reasumując, istnieje wiele formatów dla grafik. Przed wybraniem jednego z nich należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem oraz jak chcemy go modyfikować. Do stron internetowych najlepsze będą formaty jak PNG, JPG,GIF czy SVG, dzięki ich niewielkim rozmiarom. Dla wysokiej jakości lepiej wybrać TIFF czy JPG. Przed korzystaniem z jakiejkolwiek z tych opcji należy sprawdzić czy jest wspierana przez interesujące nad przeglądarki czy aplikacje.