XAMPP może okazać się nieodłącznym elementem tworzenia strony internetowej. Zawiera wiele przydatnych programów, a jeśli wie się jak go używać i jakie są jego możliwości, bez wątpienia stanie się fundamentem do stworzenia strony internetowej.
Co to jest XAMPP?
XAMPP jest platformą do lokalnego tworzenia i testowania, na przykład, stron internetowych. Pozwala ona na wykorzystywanie Apache, MariaDB oraz interpreterów PHP i Pearl. Jest to oprogramowanie, które można pobrać za darmo ze, a tworzone jest przez Apache Friends. Jest to projekt mający na celu popularyzowanie Apache.
Kiedy XAMPP jest przydatny?
XAMPP został stworzony dla deweloperów, aby mogli tworzyć lokalnie stronę internetową czy aplikacje. Aby strona internetowa była widoczna w internecie musi być umieszczona na serwerze, na którym miejsce jest sprzedawane przez firmy hostingowe. Możliwe jest także posiadanie i konfigurowanie własnego serwera. Jednak w trakcie produkcji nie ma sensu w upublicznianiu nieskończonej strony, dlatego warto użyć XAMPP. Po ukończeniu etapu tworzenia, można gotową stronę przenieść na serwer firmy hostingowej lub własny, tak by rozpowszechnić witrynę w internecie.
Elementy składowe XAMPP
Apache
Odpowiedzialny jest za lokalny serwer do testowania, debugowania i tworzenia strony czy aplikacji. Apache Web Server to jedna z najbardziej popularnych usług, która stoi za większością istniejących stron internetowych. Jej zadanie polega na przetwarzaniu zapytań użytkowników i przesyłanie im odpowiednich stron, w innych słowach, to oprogramowanie odpowiada za komunikacje między użytkownikiem a serwerem ze stroną. W ramach XAMPP jego znaczenie ma inny, lokalny wymiar, ponieważ zachowuje się jak lokalny serwer.
MySQL / MariaDB
Jest to relacyjny system zarządzania bazami danych. Gdy potrzebne jest zapisywanie danych, na przykład, o danych logowania użytkowników, można to zrobić właśnie w bazie danych. Baza danych ma swoją strukturę: tabele, rzędy i kolumny. Między rożnymi danymi panują relacje, na przykład, jeden do jednego, jeden do wielu, które umożliwiają znalezienie w tabeli szukanych informacji. Językiem, w którym tworzy się zapytania do baz danych, jest SQL, skąd pochodzi nazwa MySQL. Bazy danych można administrować za pomocą phpMyAdmin. W nowszych wersjach, już od kilku lat, zamiast MySQL używana jest MariaDB (która została opracowana przez MySQL), ale oba te systemy działają w podobny sposób.
FileZilla
Umożliwia ustawienie FTP, czyli systemu do transferu plików. FileZilla jest dołączona w trakcie instalacji XAMPP, aby z niej skorzystać należy ją skonfigurować. Używana jest do przesyłu dużych plików, ale możliwe jest wykorzystanie innych sposobów.
Mercury
Jest to lokalny serwer mailowy, który można wykorzystywać w trakcie pracy nad projektem. Aby z niego skorzystać należy utworzyć najpierw uruchomić usługę z panelu i założyć konto.
Tomcat
Ułatwia komunikację między serwerem a aplikacjami opartymi na Javie. Umożliwia lepsze odpowiadanie na zapytania użytkowników i obsługę elementów dynamicznych.
XAMPP a tworzenie stron
To oprogramowanie umożliwia lokalne utworzenie strony, to już wiemy. Jak to zrobić? Najpierw należy wybrać czy do tworzenia strony chcemy użyć CMS, czyli oprogramowania pomocniczego, jak WordPress, czy wolimy napisać kod od początku. Wybranie WordPress, jest oczywiście łatwiejszą opcją. Aby to zrobić należy dokonać instalacji i konfiguracji, o czym więcej poczytasz tutaj. Do pracy nad stroną internetową potrzeba głównie Apache, który służy jako lokalny serwer, i MySQL (MariaDB), do przechowywania danych. Oba te oprogramowania są dostępne w pakiecie XAMPP.
Zalety XAMPP
- łatwość instalacji,
- intuicyjna obsługa – wystarczy nacisnąć „start” na panelu, by uruchomić serwer czy bazę danych,
- międzyplatformowość – można zainstalować na różnych systemach operacyjnych,
- darmowość – open source,
- zawiera skonfigurowane narzędzia w pakiecie, co ułatwia ich używanie.
Podsumowanie
Reasumując, XAMPP jest użytecznym i pełnowymiarowym narzędziem przydatnym do lokalnego tworzenia stron i aplikacji. Jego plusem jest łatwość w konfiguracji i obsłudze, ponieważ do włączenia poszczególnych usług wystarczy nacisnąć przycisk „start”.