2022-10-15 | Tworzenie stron internetowych | 2 min czytania

05. Tworzymy stronę internetową – wybór silnika CMS


strony internetowe

Spis treści:

Cms czyli system do zarządzania treścią na stronie to ważny element budowania strony internetowej. Od jego wyboru zależy szybkość działania strony jak i widoczność w przeglądarkach. Wybór jest dość szeroki, co nie znaczy że łatwy.

Wybór silnika zacznijmy od sprecyzowanie wymagań jakie ma spełniać:

  • czy będziemy prezentować wpisy czyli artykuły?
  • czy będziemy publikować zdjęcia?
  • a może materiały video?

Odpowiedź na to zasadnicze pytanie określi zakres rozwiązań, które są przeznaczone pod dane wymaganie. Np. do publikacji zdjęć lub filmów proponuję znaleźć przeznaczone i specjalizujące się w tym rozwiązania.

Jeżeli chodzi o treści tekstowe i zatapiane w nim grafiki lub filmy to tutaj nasze kroki powinniśmy skierować na systemy klasy CMS. I to na nich się skupimy w tym artykule.

Rynek rozwiązań oferuje rozwiązania płatne jak i bezpłatne. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli masz podstawową wiedzę informatyczną zainteresuj się rozwiązaniami bezpłatnymi. Jeżeli nie chcesz zdobywać doświadczenia wybierz wersje płatne i to najlepiej w rozwianiach chmurowych, czyli jako usługę.

Ponieważ jestem fanem rozwiązań darmowych na licencji open source zaproponuję oprogramowanie o tzw. otwartym kodzie:

– blog WordPress – strona domowa wordpress.org, strona polska pl.wordpress.org,

– treści CMS Joomla – strona domowa www.jomla.org, strona polska www.joomla.pl

– filmy i muzyka Clip Bucket – strona domowa clip-bucket.com,

– sklep internetowy: Magento – strona domowa https://business.adobe.com, OpenCart – strona domowa opencart.org.

Cms to dwie pierwsze pozycje z listy. Osobiście polecam silnik WordPress. Jest on ciągle rozwijany i co najważniejsze ma możliwość automatycznej aktualizacji. Co więcej najnowsza wersja 6.02 zmieniła całkowicie wygodę pracy w WordPress, dzięki czemu tworzenie stron i kontentu stało się jeszcze prostsze.

Czas na podsumowanie. Prace zwiększyły ilość czasu poświęconego na tworzenie strony www, nie zwiększyły kosztów pieniężnych:

CzynnośćPrzeznaczony czasKoszt
01. Przygotowanie założeń1 MDwg stawki za MD
02. Wybór domeny1 MDwg stawki za MD
03. Wybór serwera0,5 MDwg stawki za MD
04. Konfiguracja dns0-0,1 MDwg stawki za MD
05. Wybór CMS0,5 MDwg stawki za MD

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

strony internetowe

DNS umożliwia przekładanie czytelnych dla człowieka adresów internetowych na numery IP, które są niezbędne dla komunikacji między komputerami.

audyt seo

Jaki wpływ mają linki zewnętrzne i linki wewnętrzne na SEO? Gdzie zamieścić linki do Twojej strony? Poszerz swoją wiedzę i linkuj skuteczniej.

audyt seo

Wybranie właściwych słów kluczowych to pierwszy i najważniejszy krok mający ogromne znaczenie dla efektywności pozycjonowania strony i opłacalności.