Wybór serwera dla strony internetowej to ważny element procesu tworzenie stron internetowych. Wynika to z faktu, że od jego parametrów uzależniona jest szybkość strony co ma przełożenie na SEO, czyli pozycję w wyszukiwarkach.
Kluczowe czynniki przy wyborze serwera
Wybór serwera dla strony internetowej zależy od różnych czynników, takich jak:
- Zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przepustowość,
- Oczekiwana liczba odwiedzających i ruch na stronie,
- Przewidywana ilość danych, takich jak pliki statyczne, multimedia, bazy danych itp.,
- Bezpieczeństwo i dostępność (np. wymagane certyfikaty SSL, ochrona przed atakami DDoS),
- Budżet i dostępność finansowa,
Istnieje wiele rodzajów serwerów internetowych do wyboru, chociaż najbardziej popularnymi są serwery dedykowane, serwery wirtualne (VPS) i chmury obliczeniowe.
Dla kogo serwery współdzielone?
W przypadku małych stron internetowych, które nie mają dużego ruchu ani złożoności, współdzielone hostingi są często wystarczające. Hosting dzielony oznacza, że strona jest hostowana na tym samym serwerze, co wiele innych stron.
Dla kogo serwery dedykowane?
Dla większych stron, serwer dedykowany może być koniecznością. Oznacza to, że cały serwer jest dostępny wyłącznie dla danej strony, co zapewnia większą moc obliczeniową i przepustowość.
Dla kogo serwery wirtualne?
Alternatywnie, serwery wirtualne (VPS) oferują coś pomiędzy hostingiem dzielonym a dedykowanym. Wirtualne serwery są hostowane na jednym fizycznym serwerze, ale zachowują niezależność i większą kontrolę niż podczas korzystania z hostingów współdzielonych.
Wiele firm hostingowych oferuje również usługi chmurowe, które pozwalają na skalowalność i elastyczność zasobów w zależności od aktualnych potrzeb strony.
Dokładny wybór serwera zależy również od indywidualnych preferencji, wymagań technicznych i dostępności lokalnego dostawcy. Warto także skonsultować się z profesjonalistą lub firmą hostingową, która może doradzić najlepsze rozwiązanie dla danej strony internetowej.
Podział serwerów www ze względu na koszty
Dostępne są serwery bezpłatne. Jednak trzeba się zastanowić nad zasadnością ich użycia, ponieważ mają one poważne minusy:
– reklamę na każdej stronie ,
– ograniczenia w konfiguracji,
– ograniczenia w transferach miesięcznych oraz dziennych,
– brak odpowiedzialności za przerwy w działaniu serwera,
– brak poczty.
W związku z powyższym nie polecamy serwerów za free chyba, że do celów typowo akademickich, a nie biznesowych.
Obecnie koszt zakupu serwera to kwota od 100-500 zł rocznie w zależności od hostingodawcy oraz parametrów serwera.
Przy wyborze serwera najlepiej kup taki, który jest skonfigurowany pod system jaki będziesz instalował. Jeżeli WordPress wybierz serwer po WordPress, jeżeli pod Joomla analogicznie. Serwer dedykowany pod CMS znacznie usprawni Ci pracę i zdejmie kwestie konfiguracyjne,
Dodatkowe usługi przy zakupie serwerów
Przy zakupie serwera firmy proponują promocyjnie zakup domeny oraz darmowe przeniesienie serwisów z innych serwerów. Pamiętaj jednak dokładnie przeczytaj warunki promocji i skalkuluj koszty w zakresie przynajmniej 2 lat. Zdarza się, że pierwszy rok jest bardzo korzystny finansowo. Jednak w drugim sprzedawca odbiera nam promocję z pierwszego roku. A warunki umowy nie umożliwiają zerwania umowy.