2023-06-30 | Porady SEO | 4 min czytania

Optymalizacja obrazków i zdjęć pod SEO


audyt seo

Optymalizacja obrazków i zdjęć wpływa na wyniki w Google Grafika, podobnie jak optymalizowanie stron internetowych buduje widoczność w wyszukiwarce Google. Jeśli zadbasz o optymalizację zdjęć ( np. produktów ) na swojej stronie, to wyszukiwarka umieści je w swoich wynikach na wyższych miejscach. Dzięki temu dotrzesz do użytkowników, którzy poszukują zdjęć decydując się na zakup.

Pozycja obrazków i zdjęć w google

Pozycje obrazków w Google Grafika wpłyną na ruch w witrynie. Użytkownicy, którzy zaczynają wyszukiwanie od znalezienia odpowiedniego obrazka, przejdą do strony po więcej informacji. Jednak zdjęcie musi ich zainteresować, a na to wpływa jego wielkość i treści znajdujące się tuż pod obrazem.Twoi klienci kupują oczami. To jak zaprezentujesz produkt, spowoduje, że go sprzedaż lub nie. Oczywiście to samo dotyczy usług. Wysokiej jakości grafika oraz samo uchwycenie najważniejszych elementów produktu czy sposobu pokazania usługi wpływają na wrażenia użytkownika. Te z kolei oddziałują na jego decyzje. Zdjęcie dodaje wiarygodności ofercie, a klient wie, na co wydaje pieniądze.

Optymalizacja obrazków a pozycjonowanie SEO

Po dużej zmianie w algorytmach Google, które zaczęły zmierzać w ruch mobilny, coraz ważniejsza jest optymalizacja zdjęć. Optymalizacja nie tylko obejmuje wielkości plików ale i ich rozszerzenie. Obecnie preferowane są materiały webp czy avif, które w znakomity sposób kompresują zdjęcia. Dzięki temu użytkownik ma wysokiej jakości zdjęcie (wysokiej rozdzielczości) przy bardzo małej wielkości pliku.

Optymalizacja obrazków – wskazówki

Optymalizacja obrazków i zdjęć pod SEO to ważna część optymalizacji strony internetowej. Oto kilka wskazówek, jak zoptymalizować obrazki i zdjęcia pod kątem SEO:

  1. Wybór odpowiedniego formatu pliku: Najlepszym formatem pliku dla obrazków i zdjęć jest format JPEG, ponieważ łączy dobrą jakość obrazu z niskim rozmiarem pliku. Możesz również używać formatu PNG dla grafik z trasami alfa, w przypadku których konieczne jest zachowanie przezroczystości.
  2. Wybór właściwych rozmiarów: Dobrze zoptymalizowane obrazki i zdjęcia powinny być dostosowane do rozmiaru strony, na której są umieszczane. Przeskalowanie obrazka do konkretnego rozmiaru przed dodaniem go na stronę może pomóc zmniejszyć rozmiar pliku i poprawić szybkość ładowania strony.
  3. Użycie odpowiednich nazw plików: Ważne jest nadanie obrazkom i zdjęciom nazw, które dokładnie opisują ich zawartość. Unikaj używania ogólnych nazw plików, takich jak “image1.jpg”, ponieważ to utrudnia wyszukiwanie przez wyszukiwarki. Zamiast tego, użyj konkretnych słów kluczowych, które odzwierciedlają treść obrazu.
  4. Użycie atrybutu alt: Atrybut alt jest tekstem alternatywnym wyświetlanym, gdy obrazek nie może być wyświetlony. Jest także ważnym elementem indeksacji przez wyszukiwarki. Upewnij się, że używasz treści opisującej obrazek jako tekstu alternatywnego, a także zawierającej słowa kluczowe związane z treścią strony.
  5. Zoptymalizowanie metadanych obrazka: Metadane obrazka, takie jak tytuł i opis, także pomagają wyszukiwarkom zrozumieć zawartość obrazka. Dodaj odpowiednie tytuły i opisy do każdego obrazka na stronie, zawierające słowa kluczowe związane z treścią strony.
  6. Kompresja obrazów: Przed dodaniem obrazków i zdjęć na stronę, skompresuj je, aby zmniejszyć rozmiar pliku. Istnieje wiele narzędzi online, które umożliwiają kompresję obrazów bez utraty jakości.
  7. Struktura katalogów: Organizuj obrazki i zdjęcia w odpowiednich folderach na serwerze, używając słów kluczowych w nazwach folderów. Na przykład, zamiast umieszczać wszystkie obrazki w jednym folderze, możesz utworzyć folder o nazwie “obrazki” lub użyć nazw folderów, które odzwierciedlają tematykę obrazków.
  8. Użycie obrazków w treści: Używaj obrazków i zdjęć w treści swojej strony, aby uatrakcyjnić zawartość. Jednak pamiętaj, żeby nie nadużywać obrazków i dbać o odpowiednią równowagę między tekstem a grafikami.

Optymalizacja obrazków i zdjęć pod SEO może pomóc poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, a także zwiększyć szybkość ładowania strony. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby zoptymalizować obrazki i zdjęcia na swojej stronie.

Jak przygotować wpis pod zdjęciem?

Tylko odpowiednio zaplanowany i zoptymalizowany wpis może przyciągnąć użytkowników, którzy wpisując w wyszukiwarkę frazę kluczową, natrafią właśnie na twoja treść! Nie zapominaj, że tworzysz treści, które nie tylko mają być widoczne, ale i mają spełniać swoją funkcję. Twój odbiorca, w zależności od rodzaju tekstu powinien zostać poinformowany, zachęcony, przekonany, a przede wszystkim powinien uznać, że ma do czynienia z sensownym i unikalnym materiałem.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

audyt seo

Cache Redis to innowacyjne narzędzie do przechowywania danych w pamięci podręcznej. Dzięki swojej szybkości i wydajności, umożliwia szybki dostęp do informacji.

audyt seo

Wyszukiwarki internetowe odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej używanych wyszukiwarek jest wyszukiwarka Google.

audyt seo

Optymalizacja nagłówków SEO jest kluczowym elementem strategii marketingu internetowego i poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania google.