2022-08-30 | Porady system Windows | 2 min czytania

Co zrobić kiedy laptop się zawiesza?


prowadzenie firmy

Spis treści:

Co zrobić, kiedy mimo dobrych parametrów laptop wolno działa, zacina się lub w ekstremalnych wypadkach zawiesza.

4 rady jak naprawić zawieszający się laptop czy komputer.

Czas potrzebny na zapoznanie się z radami 15 minut

 1. Usuń zbyteczne pliki z partycji z systemem operacyjnym.

  Jeżeli system monituje o braku miejsca na partycji systemowej usuń zbędne pliki. Windows potrzebuje około 15% wolnej powierzchni partycji dla sprawnego działania. Jeżeli miejsca będzie mniej system zacznie się wieszać, a w skrajnych sytuacjach doprowadzi to do restartu systemu.
  Nie wiesz jakie pliki możesz usunąć? Narzędzie pod nazwą Odkurzacz ze strony producenta www.franmo.pl podpowie Ci lub usunie za Ciebie.

 2. Odinstaluj niepotrzebne programy.

  Każdy program zainstalowany na laptopie z czasem zabiera jego zasoby. Na pewno miejsce na dysku. Większość programów jednak sięga po zasoby nawet jak nie są uruchamiane. Zabierają pamięć RAM oraz procesor. Aby odinstalować wyszukaj w menu Startowym (flaga Windows) Dodaj lub usuń programy.
  dodaj lub usuń programy

 3. Usuń niepotrzebne programy działające w tle.
  Działające programy w tle zużywają pamięć RAM, procesor oraz wykorzystują dysk. Sprawdź czy wszystkie są powinny działać w tle. Aby to zrobić wejdź w Manager zadań (menu kontekstowe pod prawym przyciskiem myszki na Pasku zadań) i zakładkę “Uruchomienie”.

  Menedżer zadań uruchamianie

 4. Wymień dyska HDD na SSD.

  Jeżeli powyższe czynności nie pomogły i masz dysk HDD pomyśl o wymianie dysku na szybszy SSD. Dyski SSD oferowane na rynku są o wiele sprawniejsze dzięki szybszemu dostępowi do danych i wbudowanej pamięci wewnętrznej.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

porady windows

Skróty klawiszowe są bardzo przydatnym narzędziem dla każdego użytkownika komputera. Pozwalają one na wykonywanie szybkich operacji i zwiększenie wydajności.

prowadzenie firmy

Resetowanie hasła w systemie Windows może być konieczne, gdy zapomnimy swoje aktualne hasło lub chcemy zresetować hasło dla innego użytkownika.

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.