2023-05-02 | Tworzenie stron internetowych | 5 min czytania

11. Linki zewnętrzne – Tworzenie stron internetowych


audyt seo

Linki zewnętrzne jak i wewnętrzne to jedne z najważniejszych rzeczy w SEO każdej strony internetowej czy sklepu internetowego. Linki wewnętrzne pozwalają na sprawne przejścia w obrębie witryny, podczas gdy zewnętrzne pozwalają na dotarcie na stronę.

Co to jest linkowanie zewnętrzne:

Linkowanie zewnętrzne (z angielskiego external linking) to pozyskiwanie linków na innych stronach internetowych, które kierują do naszej strony www. Tak zwane linki wychodzące są bardzo ważnym czynnikiem w budowaniu autorytetu serwisu i organicznej pozycji w wynikach wyszukiwania. Pamiętać należy że bardziej wartościowe są odnośniki umieszczone w witrynach o tożsamej tematyce oraz z wysokim PAGE RANK.

Gdzie umieszczać za darmo linki zewnętrzne?

Już wiesz że linki zewnętrzne muszą być umieszczane na “obcych” stronach internetowych. Ale gdzie dokładnie? Oto przykładowe miejsca:

 1. posty na Facebook, Twiter czyli w social media – codziennie z pewnością zaglądasz do mediów społecznościowych, możesz w łatwy sposób zamieszczać wpisy na swoim profilu i udostępniać innym, a we wpisach możesz reklamować swoją stronę internetową,
 2. profil na Facebook, Twiter czyli w social media – prowadzenie aktywnego profilu swojej firmy w serwisach społecznościowych to podstawa w dzisiejszym otoczeniu, buduj relację i zdobywaj klientów,
 3. linki na stronach partnerów biznesowych – firmy z którymi współpracujemy, zapewne posiadają strony internetowe, postarajmy się umieścić nasze logo w ich stopce,
 4. wpisy gościnne na portalach informacyjnych – to ciekawy sposób na reklamę, zazwyczaj wiąże się z umieszczeniem podobnych wpisów na swojej stronie internetowej,
 5. katalogi stron www – to najprostsza i najczęściej wykorzystywana forma linkowania zewnętrznego, jednak obecnie ten sposób jest coraz mniej doceniany przez Google i jego wpływ na pozycję w wyszukiwarkach jest coraz mniejszy, przy decyzji sprawdź jaki page rank ma katalog abyś nie spowodował wręcz odwrotnego rezultatu (page rank powinien być większy niż twojej strony),
 6. fora internetowe – jak najwięcej udzielaj się na formach internetowych, zwłaszcza tych branżowych, buduj wizerunek swojej osoby jako specjalisty w danej dziedzinie, osoby zainteresowane z pewnością klikną na umieszczony w stopce link.

Gdzie umieszczać odpłatnie linki zewnętrzne?

Jeżeli nie przekonały Ciebie metody darmowe możesz zawsze zapłacić za reklamę. Oto przykłady:

 1. artykuły sponsorowane – jeżeli masz produkt lub usługę, którą można pochwalić się w portalach branżowych to skorzystaj ze skutecznej formy reklamowania swojej strony, fachowy i rzetelny artykuł podpisany danymi firmy i adresem www na pewno przyniesie nowe wejścia,
 2. influencerzy – jeżeli masz produkt lub usługę, która zainteresuje fanów osób pracujących w internecie, możesz wygenerować sporo dodatkowych konwersji z tego typu reklamy,
 3. sponsorowanie eventów – jeżeli masz środki finansowe na sponsorowanie wydarzeń to zrób to pod warunkiem, że Twój adres www będzie dobrze wyeksponowany na stronie,
 4. ogłoszenia – strony z ogłoszeniami mają bardzo wysoki page rank, umieszczaj na nich link do swojej strony.

Jak przygotować linki zewnętrzne?

Przygotowując linki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na:

 • na treść linku (anchor text), który powinien zawierać słowa kluczowe na które pozycjonujemy stronę www,
 • jeżeli możesz umieść grafikę jako link, w tym przypadku nie zapomnij o zawarciu słów kluczowych w nazwie plik, opisie alt i nazwie w przypadku niewyświetlenia grafiki.

UWAGA: Wpisywanie w treści linku “kliknij” lub “zobacz” nie ma sensu, ponieważ nic nie powie użytkownikowi ani robotowi indeksującemu.

Co jest ważniejsze ilość czy jakość linków zewnętrznych?

Już wiemy, że linkowanie zewnętrzne jest istotnym elementem pozycjonowania strony internetowej czy sklepu internetowego. Jednak tworząc tak zwany Link Building pamiętaj, że nie ilość a jakość odwołań ma znaczenie. Wynika to z faktu wdrożenia algorytmu Google, który na podstawie page rank stron odsyłających określa page rank strony docelowej. Kolejną kwestią jest tematyka stron odsyłających. Staraj się żeby były to strony branżowe, bo tylko takie zwiększą twoją pozycję w wyszukiwarce. Oczywiście algorytm bazuje na setkach zmiennych i jest tajny.

UWAGA: Nie korzystaj z systemów wymiany linków lub innych spamerskich rozwiązań. Są one piętnowane. W najgorszym wypadku Twoja domena może otrzymać bana i nigdy nie będzie dobrze pozycjonowana.

Jakie narzędzia do weryfikacji linków zewnętrznych?

Najbardziej powszechnym narzędziem do weryfikacji linków przychodzących (bo tak w narzędziach najczęściej nazywa się linki zewnętrzne kierujące na naszą stronę) jest Google Search Console. Oczywiście można wykorzystać narzędzia płatne takie jak Ahrefs, MajesticSEO czy Backlink Watch.

Podsumowanie prac:

CzynnośćPrzeznaczony czasKoszt
01. Przygotowanie założeń1 MDwg stawki za MD
02. Wybór domeny1 MDwg stawki za MD
03. Wybór serwera0,5 MDwg stawki za MD
04. Konfiguracja dns0-0,1 MDwg stawki za MD
05. Wybór CMS0,5 MDwg stawki za MD
06. Instalacja CMS0,5 MDwg stawki za MD
07. Strona główna strony internetowej1-5 MDwg stawki za MD
08. Artykuły, kategorie i tagi0,1 MD/ artykuł, 1 MD kategorie i tagiwg stawki za MD
09. Pozycjonowanie Google1 MD konfiguracja, 1MD/ m-c monitorowanie wg stawki za MD
10. Słowa kluczowe1-2 MDwg stawki za MD
11. Linki zewnętrzne0,1 MD/ linkwg stawki za MD

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

strony internetowe

DNS umożliwia przekładanie czytelnych dla człowieka adresów internetowych na numery IP, które są niezbędne dla komunikacji między komputerami.

audyt seo

Słowa kluczowe, o dokładnie ich dobór to pierwszy i najważniejszy krok mający ogromne znaczenie dla efektywności pozycjonowania strony i opłacalności.

strony internetowe

Pozycjonowanie SEO pod Google to pozornie skomplikowany proces owiany wielką tajemnicą przez specjalistów SEO. Poznaj tajniki i wdroż je sam na stronie.