Spółdzielnie Energetyczne to forma działalności, która ma za zadanie optymalizację wykorzystania energii elektrycznej, gazowej lub cieplnej na danym obszarze.
Wykonane prace
Analiza biznesowa miała na celu określenie zakresu zmian w procesach, które umożliwią wprowadzenie Spółdzielni Energetycznej do systemów CRM i biling, prawidłowego procesowania z wymianą informacji z OSD oraz rozliczenia.
Na podstawie zapisów ustawy oraz informacji zawartych na stronach KOWR, czyli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, określone zostały konieczne zmiany w procesach. Przygotowano także projekty potrzebnych dokumentów do sprawnej obsługi Spółdzielni i jej członków.
W czasie prac nie brakowało pytań, zawiłości i kwestii procesowych, które trzeba było rozwiązać na poziomie organizacyjnym.
Jakie cele ma Spółdzielnia energetyczna?
Głównym celem Spółdzielni jest bilansowanie wyprodukowanej i odebranej energii w ramach członków spółdzielni. Wynika to z faktu braku możliwości sprzedaży energii poza członków spółdzielni. Nadwyżka energii oddawana jest do sieci i rozliczana ze sprzedawcą w stosunku 0,6 do 1. Co oznacza że za każde 1 kW oddanej energii Spółdzielnia otrzymuje 0,6 kW. Jak tłumaczy ustawodawca różnica wynika z rekompensaty kosztów sprzedawcy i dystrybutora.
Korzyści z uczestnictwa w Spółdzielni energetycznej
- Brak kluczowych kosztów energii – członkowie Spółdzielni dzięki rozliczeniu energii wytworzonej w ramach Spółdzielni nie ponoszą na rzecz dotychczasowego sprzedawcy energii:
- opłat za energię,
- kosztów zmiennych dystrybucji,
- a także wielu innych opłat związanych z funkcjonowaniem rynku elektroenergetycznego;
- Wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych zapewnia się stałość i przewidywalność dostaw – w okresach letnich wyłączania prądu związanego z np. lockdownem spowodowanym przeciążeniem sieci.
- Zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
- Zwiększenie dostępności tańszej energii zwiększa atrakcyjność inwestycyjną danej lokalizacji oraz konkurencyjność usługi i produkcji.
Dla kogo Spółdzielnia energetyczna?
W prezentacji zamieszczonej na stronach KOWR można zapoznać się z symulacjami zyskowności uczestniczenia w Spółdzielniach energetycznych.
I tak dla przykładowych 10 członków SE (3 firm i 7 gospodarstw domowych):
przy założeniu że każda z firm ma założoną instalację fotowoltaiczną o mocy 100 kW:
oszczędności przedstawiają się następująco:
Jak widać zysk dla gospodarstw domowych wynosi 2 700 zł dla wszystkich czyli poniżej 400 zł rocznie. Wynika to z niskiego poboru energii oraz niskich oszczędności związanych z brakiem kosztów dystrybucji w taryfach G.
Najwięcej zyskują firmy o największym zużyciu energii. W taryfach C i B koszty energii oraz koszty zmienne są zdecydowanie wyższe, a ich preferencyjne pominięcie daje duże oszczędności.
Wnioski:
Masz firmę i taryfy C lub B szukaj chętnych do założenia Spółdzielni Energetycznych.
Oferujemy wsparcie przy zakładaniu i działaniu Spółdzielni Energetycznych:
- wyliczenie opłacalności (na podstawie przesłanych danych o zużyciu i produkcji energii),
- wykonanie biznes planu,
- dostarczenie oprogramowania do rozliczeń członków spółdzielni.