2023-08-28 | Pozycjonowanie | 4 min czytania

Przyśpieszenie wczytywania strony internetowej szkoły


audyt seo

Przyśpieszenie strony internetowej szkoły to kolejne zadanie realizowane przez nasz zespół SEO. Klient zaniepokojony był czasem ładowania strony przekraczającym 10 sekund na mobile.

Przyśpieszenie wczytywania strony internetowej szkoły Szybkość wczytywania strony internetowej ma ogromne znaczenie dla sukcesu każdej witryny, a zwłaszcza dla stron internetowych szkół, które muszą zapewnić szybki dostęp do informacji dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Długie czasy ładowania mogą prowadzić do frustracji użytkowników i zniechęcać ich do korzystania z witryny. Dlatego ważne jest, aby skupić się na optymalizacji strony i zapewnić szybkie wczytywanie. W tym artykule omówimy kilka praktycznych strategii, które mogą pomóc w przyspieszeniu wczytywania strony internetowej szkoły.

Audyt Page Speed – problemy

Prace zaczęliśmy od analizy stanu zastanego. Na początku w narzędziu PAGE SPEED sprawdziliśmy podstawowe parametry strony. Niestety narzędzie nie pokazywało żadnych wyników, ponieważ strona nie mogła się w nim wyrenderować. Rozwiązaniem problemu był audyt ręczny.

Audyt ręczny – przyśpieszenie ładowania strony

  1. Audyt ręczny wykonany przez doświadczonego programistę wykazał, że strona ma liczne błędy takie jak: odwołania do nieistniejących zasobów lub też zasobów, których czas pobierania był masakrycznie długi, a ściągnięte pliki (js czy css) nie były wykorzystywane.
  2. Na stronie zamieszczono materiały graficzne o wysokiej jakości ale i wielkości, część z nich miała ponad 1MB wielkości.
  3. W WordPress był przy każdym włączaniu uruchamiany proces Elemetora, którego zadaniem była aktualizacja wszystkich wpisów i stron.

Poprawienie powyższych problemów wymagała wykonanie pracy niemalże detektywistycznej. Wynikało to z faktu dużej ilości wtyczek, skomplikowania konfiguracji i wzajemnego wpływu na siebie wtyczek Elementora.

Czasami wtyczki i skrypty, które nie są używane lub są przestarzałe, mogą spowalniać wczytywanie strony.
Usuń te niepotrzebne elementy, aby zoptymalizować działanie strony.

Zmniejszenie wielkości grafik zostało, decyzją klienta, wykonane poprzez zastosowanie wtyczki optymalizacyjnej. W konsekwencji strona posiadała mniejsze treści i to w nowym formacie webp.

Ważne: obrazy są często głównym powodem wolnego wczytywania się stron internetowych.
Upewnij się, że obrazy używane na stronie są zoptymalizowane pod kątem rozmiaru i formatu.

Ważnym elementem prac było przepięcie crona WP na crona serwerowego. Zmiana szybkości ładowania była odczuwalna.

W konsekwencji prac udało się doprowadzić do stanu kiedy narzędzie PAGE SPEED potrafiło sklasyfikować stronę. Niestety dla mobile nadal nie otrzymaliśmy interesującej poprawy, ponieważ indeks 30/100 nie był satysfakcjonujący.

Audyt Page Speed – wnioski

Szczegółowe wyniki Page Speed pozwoliły określić kluczowe elementy do poprawy. Oprócz wykonanych optymalizacji wykonano:

  1. Instalację wtyczki cache, która
    • poprawiła wykorzystanie pamięci cache: Wykorzystaj pamięć cache przeglądarki, aby zapamiętać elementy statyczne strony, takie jak obrazy, arkusze stylów i skrypty. Dzięki temu użytkownicy, którzy już odwiedzili Twoją stronę, będą mieli szybszy dostęp do tych zasobów, co przyspieszy wczytywanie strony.
    • zminimalizowała kod HTML, CSS i JavaScript: Usuń zbędny kod, białe znaki i komentarze z plików HTML, CSS i JavaScript. Minimalizowanie tych plików zmniejszy ich rozmiar, co wpłynie na szybsze wczytywanie strony.
  2. Wyłączenie niewykorzystywanych fontów Google.
  3. Optymalizację wtyczek w celu ograniczenia wczytywania CSS.

Na końcu prac wykonano sprawdzenie Page Speed. Wyniki były coraz lepsze. Ostatecznie zmniejszono czas ładowania do niespełna 2 sekund (wcześniej ponad 10 sekund) oraz wyniku Page Speed 66/100 dla mobile. Ten wynik był satysfakcjonujący dla klienta.

przyśpieszenie page speed strony internetowej szkoły

Czy można byłoby poprawić jeszcze szybkość strony?

Oczywiście odpowiedź brzmi TAK. Jednak koszty wykonania kolejnych optymalizacji znacznie przewyższyły by efekt. Tzn. Optymalizacja z 0 ma 66 była o wiele tańsza niż z 66 na 80. Dlatego też należy zdroworozsądkowo podejść do optymalizacji. Nie zawsze opłacalne jest dążenie do 100/100. Zwłaszcza kiedy mamy stronę ze znaczną ilością grafiki i animacji.

Podsumowanie – przyśpieszenie strony szkoły

Przyspieszenie wczytywania strony internetowej szkoły ma ogromne znaczenie dla zadowolenia użytkowników i efektywności witryny. Działania opisane powyżej mogą pomóc w zoptymalizowaniu i przyspieszeniu wczytywania strony. Pamiętaj, że proces optymalizacji jest ciągły, więc regularnie monitoruj wydajność strony i dostosowuj ją do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

audyt seo

Darmowy audyt SEO to proces analizy strony internetowej pod kątem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Firma baSap oferuje bezpłatny audyt SEO bez zobowiązań.

audyt seo

Zwiększ widoczność i pozycję strony internetowej dzięki zaawansowanym technikom pozycjonowania SEO AI. Nasze narzędzia potrafią zwiększyć ruch.

audyt seo

LitleSpeed Cache po zainstalowaniu na stronie internetowej klienta spowodował spadek ilości wejść i pozycji w google dla niektórych stron internetowych.