2023-05-16 | Porady SEO | 3 min czytania

Optymalizacja adresów URL 


audyt seo

Optymalizacja adresów URL polega na tworzeniu przyjaznych linków, i jest działaniem skierowanym przede wszystkim do wyszukiwarek. Dokonując zmian musisz jednak wiedzieć o kilku kluczowych kwestiach, które zostaną opisane poniżej. Należy jednak zaznaczyć, że im częstsza optymalizacja adresu URL, tym gorzej dla danej witryny. 

Co to jest adres URL?

Adres URL (ang. Uniform Resource Locator) jest to ujednolicony format adresowania, czy określania lokalizacji danych zasobów, do których zaliczymy informacje, dane oraz usługi. Stosuje się go w Internecie oraz sieciach lokalnych. Adres URL odpowiada za konkretne podstrony serwerów, oraz ich zasoby. 

Standard URL jest opisany w dokumencie  RFC 1738. 

Przyjazne linki i ich cechy

Przyjazny link (ang. Serach Engine Friendly URL) powinien zawierać określone cechy. Wśród nich możemy wymienić takie kwestie jak unikanie spójników, brak spacji, czy też nadmiernego zagnieżdżania. Istotny jest także separator dla poszczególnych słów, jak i brak podkreśleń. W tym celu powinien zostać wykorzystywany myślnik. 

Ważną cechą jest również unikanie znaków diakrytyzowanych (diakrytyki), które są znakami graficznymi używanymi w alfabetach. Przyczyniają się one do zmiany odczytu danej litery, tworząc całkiem nową literę. Zaliczymy do nich: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. 

Należy zwrócić także uwagę na logiczną strukturę. W tym celu można wykorzystać np. kategorię.

Przykład:

fhttps://www.nazwadomeny.pl/serum

ffhttps://www.nazwadomeny.pl/kosmetyki/serum

Taki zabieg jest bardzo dobrą praktyką, bowiem wyszukiwarka, czy też użytkownik widzi, że dana podstrona należy do danej kategorii tematycznej.

Dodatkowe uwagi w optymalizacji adresów URL

W tym miejscu należy podkreślić, że mitem jest to, że im dalej od katalogu głównego tym gorzej w kwestii SEO. Jest wręcz na odwrót, konsekwentna struktura przyczynia się do poprawy zarówno oglądalności stron w wyszukiwarkach, jak i aspektów w dziedzinie UX.

Nie należy jednak przesadzać z długością adresu URL – limit słów powinien wynosić od 4 do 5 słów. 

Często zadawane są także pytania –  co z numerem ID w adresie URL. Odpowiadając na nie, należy zwrócić uwagę na to, że najpopularniejsze strony takie jak np. Allegro, czy Morele posiadają unikalne identyfikatory. Często wykorzystuje się je w sklepach internetowych.

Słowa kluczowe w adresie URL stanowią dodatkowy atut dla wyszukiwarek. 

Podsumowując, optymalizacja adresów URL jest istotną kwestią. Powinno się jednak zwrócić uwagę na to, aby nie dokonywać w nim częstych zmian. Dlatego też bardzo ważne, aby stworzyć przyjazny link, już na etapie tworzenia witryny, ewentualnie podczas generalnej aktualizacji, uwzględniając wszystkie wyżej opisane kwestie. 

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

audyt seo

Błąd przekierowania – należy naprawić przekierowanie URL. Upewnij się, że linki wewnętrzne i zewnętrzne na stronie są poprawnie skonfigurowane.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

audyt seo

Cache Redis to innowacyjne narzędzie do przechowywania danych w pamięci podręcznej. Dzięki swojej szybkości i wydajności, umożliwia szybki dostęp do informacji.

audyt seo

Wyszukiwarki internetowe odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej używanych wyszukiwarek jest wyszukiwarka Google.

audyt seo

Optymalizacja obrazków i zdjęć pod kątem SEO zwiększa widoczność w Google Grafika. Widoczność ma wpływ na pozycję strony internetowej w wyszukiwarkach.