Optymalizacja adresów URL polega na tworzeniu przyjaznych linków, i jest działaniem skierowanym przede wszystkim do wyszukiwarek. Dokonując zmian musisz jednak wiedzieć o kilku kluczowych kwestiach, które zostaną opisane poniżej. Należy jednak zaznaczyć, że im częstsza optymalizacja adresu URL, tym gorzej dla danej witryny.
Co to jest adres URL?
Adres URL (ang. Uniform Resource Locator) jest to ujednolicony format adresowania, czy określania lokalizacji danych zasobów, do których zaliczymy informacje, dane oraz usługi. Stosuje się go w Internecie oraz sieciach lokalnych. Adres URL odpowiada za konkretne podstrony serwerów, oraz ich zasoby.
Standard URL jest opisany w dokumencie RFC 1738.
Przyjazne linki i ich cechy
Przyjazny link (ang. Serach Engine Friendly URL) powinien zawierać określone cechy. Wśród nich możemy wymienić takie kwestie jak unikanie spójników, brak spacji, czy też nadmiernego zagnieżdżania. Istotny jest także separator dla poszczególnych słów, jak i brak podkreśleń. W tym celu powinien zostać wykorzystywany myślnik.
Ważną cechą jest również unikanie znaków diakrytyzowanych (diakrytyki), które są znakami graficznymi używanymi w alfabetach. Przyczyniają się one do zmiany odczytu danej litery, tworząc całkiem nową literę. Zaliczymy do nich: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.
Należy zwrócić także uwagę na logiczną strukturę. W tym celu można wykorzystać np. kategorię.
Przykład:
fhttps://www.nazwadomeny.pl/serum
ffhttps://www.nazwadomeny.pl/kosmetyki/serum
Taki zabieg jest bardzo dobrą praktyką, bowiem wyszukiwarka, czy też użytkownik widzi, że dana podstrona należy do danej kategorii tematycznej.
Dodatkowe uwagi w optymalizacji adresów URL
W tym miejscu należy podkreślić, że mitem jest to, że im dalej od katalogu głównego tym gorzej w kwestii SEO. Jest wręcz na odwrót, konsekwentna struktura przyczynia się do poprawy zarówno oglądalności stron w wyszukiwarkach, jak i aspektów w dziedzinie UX.
Nie należy jednak przesadzać z długością adresu URL – limit słów powinien wynosić od 4 do 5 słów.
Często zadawane są także pytania – co z numerem ID w adresie URL. Odpowiadając na nie, należy zwrócić uwagę na to, że najpopularniejsze strony takie jak np. Allegro, czy Morele posiadają unikalne identyfikatory. Często wykorzystuje się je w sklepach internetowych.
Słowa kluczowe w adresie URL stanowią dodatkowy atut dla wyszukiwarek.
Podsumowując, optymalizacja adresów URL jest istotną kwestią. Powinno się jednak zwrócić uwagę na to, aby nie dokonywać w nim częstych zmian. Dlatego też bardzo ważne, aby stworzyć przyjazny link, już na etapie tworzenia witryny, ewentualnie podczas generalnej aktualizacji, uwzględniając wszystkie wyżej opisane kwestie.