2023-02-05 | Podstawy programowania | 2 min czytania

Migracja danych – co to jest?


programowanie php

Migracja danych jest to proces przenoszenia dużej ilości danych z jednej lokalizacji na drugą. Dokonuje się tego z różnych przyczyn. W dzisiejszych czasach regularna migracja danych wydaje się nie tyle potrzebna, co nawet niezbędna. Tempo rozwoju chociażby cyfryzacji jest ogromne. Chcąc nadążyć za tym musimy szukać nowych alternatyw, które zapewnią nam efektywną pracę i bezpieczeństwo przechowywania danych/dokumentacji.

Migracja danych – rodzaje:

Wyróżniamy trzy, podstawowe rodzaje migracji danych:

  • Migracja miejsca – ten rodzaj migracji następuje, kiedy zmieniamy format przechowywania informacji. Najprostszy przykład? Przenoszenie dokumentacji w firmie z wersji papierowej na online,
  • Migracja aplikacji – następuje w momencie zamiany aplikacji, która może służyć mniej więcej do tego samego, ale np. może wyróżniać się funkcjonalnością, łatwiejszą obsługą, wygodą codziennego użytkowania,
  • Migracja baz danych – z jednego serwera na drugi. Dzisiaj najbardziej popularnym przykładem takiej migracji jest migracja z komputera do “chmury”.

Jak przeprowadzić bezpieczną migrację danych w firmie?

Migracja w firmach jest potrzebnym procesem. Należy się jednak do niej odpowiednio przygotować?

  • stwórz kopię zapasową – pamiętaj, że przenosisz ważne dane, które nie mogą zostać usunięte. Dla pewności i bezpieczeństwa całego procesu “przenoszenia” kopia zapasowa jest niezbędna,
  • poinformuj zespół o tym, że migracja będzie realizowana,
  • współpracuj z doświadczonymi osobami – zadbaj o kontrolę całego procesu migracji. Warto korzystać ze wsparcia kogoś kto w razie problemów znajdzie rozwiązanie,
  • przetestuj nową aplikację, sprawdź po zakończeniu migracji, czy wszystko na pewno działa dobrze.

Migracja danych okazuje się niezbędna. To szansa na efektywniejszą pracę, lepszą współpracę w zespole i sukces każdego projektu.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

audyt seo

Błąd przekierowania – należy naprawić przekierowanie URL. Upewnij się, że linki wewnętrzne i zewnętrzne na stronie są poprawnie skonfigurowane.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

programowanie php

Font Awesome jest jednym z najpopularniejszych narzędzi, które umożliwiają programistom dodanie pięknych i skalowalnych ikon do stron internetowych.

programowanie php

Bootstrap jest jednym z najpopularniejszych frameworków front-endowych, które ułatwiają projektowanie i budowanie responsywnych stron internetowych.

programowanie php

W dzisiejszym rozwijającym się technologicznie świecie programowanie staje się coraz bardziej nieodłącznym elementem naszego życia. Wybierz odpowiedni język.