LiteSpeed Cache po zainstalowaniu na stronie internetowej klienta spowodował spadek ilości wejść na niektóre strony. Z takim problemem walczyliśmy dla naszego klienta.
Zastany stan:
Strona internetowa ma najwyższe parametry PAGE Speed na poziomie 100/100 dla mobile i desktop. Nie wykazuje błędów w konsoli. Nie ma błędów w logach serwera.
Zainstalowane wtyczki:
Na stronie zainstalowano standardowe wtyczki WordPress. Wtyczki aktualizowane są na bieżąco i nie mają naniesionych zmian przez programistów.
Zainstalowane theme WordPress:
Na stronie zainstalowano standardowy szablon WordPress: Twenty Twenty Three. Szablon został zaktualizowany do najnowszej wersji. Na stronie używane są tylko i wyłącznie funkcjonalności w postaci bloków Gutenberga. Skórka nie wykazuje żadnych problemów z wydajnością.
Zainstalowana wtyczka cache:
Zastosowano w cms LS Cache (LiteSpeed Cache). Jest to uważana za jedną z najlepszych wtyczek optymalizacyjnych do WordPressa. Wtyczka została skonfigurowana w optymalny sposób, tzn. nie zastosowano agresywnej ani zachowawczej optymalizacji.
Odnotowany spadek wejść na stronę internetową:
Po kilku dniach po zmianie wtyczki cache zaobserwowano spadek na niektórych stronach internetowych. Na niektórych odnotowano wzrost wejść.
Jak widać na powyższym obrazku dla jednej z kluczowych stron parametry strony radykalnie spadły:
- pozycja w google spadła z 10-11 miejsca na 25 i nadal spadała zatrzymując się na około 50 pozycji,
- wejścia na stronę z ilości 200-300 spadły do poziomu około 50.
Wykonana analiza:
Sprawdzono kwestie techniczne strony – brak błędów.
Uaktualniono cache – brak błędów.
Dopiero analiza strony internetowej w narzędziu PAGE SPEED ukazała powód tak dużego spadku:
Jak widzimy w poglądzie wyrenderowania strony dla wersji mobilnej jak i desktop robot napotykał na problem z indeksowaniem. Menu mobilne zasłaniało treść strony i robot nie pobierał prawidłowej zawartości strony.
Prace naprawcze
Na początku stwierdzono, że wyczyszczenie kompleksowe cache pomoże. Tak też było. Jednak po kilku dniach problem powrócił.
W związku z powyższym stwierdzono, że konieczna jest wymiana wtyczki odpowiedzialnej za cache. Wybrano WP Fastest Cache.
Podsumowanie problemów z LiteSpeed Cache
W przypadku używania na stronach standardowych theme WordPress z rodziny Twenty Twenty X należy kompleksowo przetestować stronę po instalacji LiteSpeed Cache. W przeciwnym razie możemy stracić ruch poprzez nieprawidłowościami w renderowaniu strony.