2024-06-27 | Inne tematy | 5 min czytania

Jira – do czego służy?


prowadzenie firmy

Jira może odmienić twoje spojrzenie na pracę w zespole. Współcześnie w zarządzaniu projektami odchodzi się od nadmiaru maili i spotkań, aby móc to uczynić używa się różnych przeznaczonych do tego programów.

Jednym z najpopularniejszych z nich jest Jira, której poświęcony jest ten artykuł. Jego przeczytanie umożliwi zapoznanie się różnymi zastosowaniami Jira i podstawowymi jej funkcjami. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać to wszechstronne narzędzie w swoich projektach.

W jakich przypadkach warto rozważyć używanie Jira?

Jira to program służący głównie do zarządzania projektami. Ułatwia on pracę w zespole. Poprzez dostępne w nim narzędzia można przypisywać zadania do odpowiednich osób, nadawać im priorytet i śledzić ogólny postęp prac. Umożliwia też, monitoring tego jak długo trwa wykonanie poszczególnych części pracy oraz jak to się ma do wcześniejszych przewidywań. Jest to z całą pewnością świetna alternatywa dla maili i notatek ze spotkań, których trudno później odszukać, co skutkuje utrudnionym dostępem do informacji, kto co robi i przez jaki okres czasu. Dzięki używaniu Jira unikniesz takich zmartwień, a przejrzysty wygląd tego oprogramowania (oraz pomoc tego artykułu) ułatwi jego obsługę. Podsumowując, Jira przyda się głównie do dużych projektów, które składają się z mniejszych fragmentów oraz angażują wiele osób.

Jira, czyli bycie zwinnym

To oprogramowanie zostało stworzone z myślą o zwinnym (ang. agile) zarządzaniu projektami. Polega ono na dzieleniu celu na etapy, po których wykonaniu sprawdza się i ocenia ich wykonanie, dyskutuje o problemach. Ważna jest przy tym komunikacja, monitorowanie na bieżąco zaistniałych przeszkód oraz sprawdzanie efektów. Zauważalne jest to w strukturze Jira. Poprzez wykorzystanie takiego podejścia ułatwia realizacje zadań, dlatego że szybciej zauważalne są potencjalne pomyłki. W dawnym trybie pracy wyszłyby one wszystkie w czasie oddania projektu, w efekcie wydłużając czas jego realizacji.

Interface Jira

W zależności od wyboru metody pracy Jira oferuje różne metody jej organizacji.

  • Oś czasu i kalendarz – pozwala na graficzne przedstawienie na osi czasu długości czasu trwania sprintu i poszczególnych epików, również zadań je tworzących.
  • Backlog – w backlogu można podejrzeć zadania oraz zgłoszenia w sprincie. Więcej o tym wkrótce.
  • Tablica – dzięki niej zobaczyć przypisane do siebie zadania oraz łatwo zmienić ich status.
  • Lista – zawiera wszystkie zadania. Jest to miejsce, gdzie można sprawdzić do kogo zostało przypisane zdanie, w jakim sprincie zostało ono zrealizowane, jego termin czy priorytet.

Raporty w Jira

Jira oferuje wbudowane funkcje pozwalające na czytelne podsumowanie prac nad projektem. Na wygenerowanych wykresach można prześledzić jak wyglądało tempo prac nad sprintem, czy było one równomiernie rozłożone, a na tej podstawie ulepszyć przyszłe planowanie prac. Wśród funkcji jest również sprawdzanie czasu prac poszczególnych wykonawców, monitorowanie progresu wykonywania zadań na podstawie ich statusów i wiele innych.

Oferta i ceny Jira

Jak zostało powyżej ukazane Jira jest bardzo przydatnym i nowoczesnym rozwiązaniem do pracy nad projektami. Wszystko pięknie, pozostaje spytać, za ile? Odpowiedź brzmi: to zależy od kilku czynników. Po pierwsze, jeśli masz mały zespół do 10 osób, i nie potrzebujecie dużo miejsca na dane, to dostaniecie oprogramowanie za darmo. Jednak jeśli, masz większy zespół i jesteś zainteresowany dodatkowymi funkcjami, jak przydzielanie im różnych uprawnień i więcej miejsca na danych to koszt 7,16$ za użytkownika lub 12,48$, przy jeszcze bardziej rozszerzonym planie. Możliwe jest też posiadanie pakietu dla korporacji, które potrzebują więcej niż 800 użytkowników (ceny na czerwiec 2024).

Atlassian – czym zajmuje się producent Jiry?

To firma założona w 2001 roku firma zajmująca się opracowywaniem narzędzi dla deweloperów software i kierowników projektów. Jej nazwa pochodzi od mitologicznego tytana Do ich produktów należy Jira, dzięki której można sprawnie pracować grupowo nad dużymi projektami. Warto też zwrócić uwagę na inne ich programy jak Confluence, które pozwala na uporządkowanie dokumentacji i wiedzy, czy Atlassian Guard do zabezpieczenia danych. Jednymi z firmowych wartości są otwartość i współpraca, co przejawia się w ich produktach.

Podsumowanie

Kończąc, te ogólne rozważania na temat programu Jira nie ulega wątpliwości fakt, że jest to pożyteczne narzędzie. Po pierwsze wspiera nowoczesne zarządzanie projektami. Ułatwia również monitorowania poczynionych postępów w pracy. Po trzecie ma przejrzysty interface, z którym łatwo się zapoznać. Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył funkcjonalność Jira oraz jej potencjalne zastosowania.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

prowadzenie firmy

Resetowanie hasła w systemie Windows może być konieczne, gdy zapomnimy swoje aktualne hasło lub chcemy zresetować hasło dla innego użytkownika.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

strony internetowe

JPG, PNG, GIF czy SVG. Wybierając odpowiedni do zapotrzebowań format grafik, należy znać różnice między nimi i zalety. Ten artykuł ci w tym pomoże

jezyk programowania

Scrum i kanban to różne strategie zwinnego zarządzania projektami. Jakie są ich zalety? W jakich przypadkach warto użyć scrum, a w jakim kanban?

jezyk programowania

Przy pracy nad projektami często można się spotkać z różnymi obco brzmiącymi określeniami czy metodami, jednym z nich jest sprint. Przeczytaj tekst