2022-05-26 | Porady WordPress | 3 min czytania

Jak wyłączyć wp-cron WordPressa?


modernizacja wordpress

wp-cron jest to wewnętrzna funkcja WordPressa, która uruchamia harmonogram zadań przy każdym wejściu na stronę. W harmonogramie uruchamiane są domyślne zadania WP (np. sprawdzenie, czy są dostępne aktualizacje, publikowanie zaplanowanych wpisów). Zadania mogą być dodane przez użytkownika ręcznie lub przez zainstalowane wtyczki.

Czym zajmuje się cron?

Zadaniem crona jest automatyczne uruchamianie powtarzalnych zadań. Do przykładowych zadań należą np. sprawdzanie aktualizacji, zmiana statusów czy też wysyłka maili. Narzędzie działa w interwałach czasowych np. co minutę, raz na dzień czy też miesiąc.

Co spowoduje wyłączenie crona w WordPressie?

Wyłączenie wp-cron spowoduje, że nie będą aktualizowane statusy wpisów i stron, uaktualniane tagi czy też kategorie. Podsumowując WordPress przestanie realizować poprawnie swoje funkcje CMS.

Kiedy domyślnie uruchamiamy wp-cron?

Domyślnie WordPressa uruchamia cron przy każdym wejściu na stronę.

Czy wp cron wpływa na wydajność?

W związku z tym, że WordPress uruchamia cron przy każdym wejściu na stronę ma on duży wpływ na szybkość ładowania się strony. Z pewnością można przyczynę analizować w rozróżnieniu na ilość odwiedzających:

  • dla stron z małą ilością odwiedzających – harmonogram zadań wykonuje się zbyt rzadko; przy wejściu użytkownika zadań może być zbyt dużo do wykonania, co może obciążyć serwer i przez to proces ładowania,
  • dla stron z dużą ilością odwiedzających – harmonogram zadań wykonuje się przy każdym wejściu; mimo że nie ma żadnych zadań do wykonania, co nie jest efektywne i co więcej obciąża niepotrzebnie serwer.
Jak wyłączyć wp-cron w WordPress?

1. Na pewno potrzebny jest dostęp do serwera, a dokładnie katalogu, w którym zainstalowany jest WordPress – taką możliwość daje dostawca hostingu poprzez stronę www lub ftp.
2. W pliku wp-config.php trzeba dodajemy: define('DISABLE_WP_CRON', 'true');
3. Po zapisaniu wp-cron jest nieaktywny.

Jak włączyć cron serwerowy?

1. Przede wszystkim potrzebny jest dostęp do ustawień serwera, na którym postawiony jest CMS.
2. Szukamy opcji “Cron”.
3. Wpisujemy w ustawieniach nowego crona: dla minut “30” (cron będzie odpalany co 30 minut) oraz w polu komendy wpisujemy wywołanie wp-cron na naszej stronie, np. /usr/bin/curl “https://TWOJA-STRONA/wp-cron.php. Komenda może się różnić w zależności od serwera.
4. Po zapisaniu wystarczy sprawdzić poprawność działania np. publikując post z przyszłą godziną.

Co można zyskać po wyłączeniu crona WordPress?

Podsumowując po wyłączeniu crona zdecydowanie skrócił się czas LCP dla wersji mobilnej. Przed zmianą strona miała 90/100 w Page Speed, a po zmianie 100/100. Znacząco podniósł się komfort korzystania ze strony dla mobile.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

audyt seo

Słowa łączące to elementy, które łączą ze sobą poszczególne części wypowiedzi i nadają zdaniom logiczne brzmienie dla robotów indeksujących.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

modernizacja wordpress

Co to jest WordPress theme? Dowiedz się o podstawowej definicji, funkcjach, znaczeniu i zastosowaniu motywu WordPress na Twojej stronie internetowej.

system crm

WordPress 6.3 to najnowsza wersja popularnego CMS wydaną 8 sierpnia 2023 roku. Co przynosi? Zdecydowanie poprawia wydajność strony internetowej i naprawia błędy.

audyt seo

Media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w komunikacji i promocji. Wyróżniaj się stosując zasady skutecznej grafiki na stronie internetowej.