Wtyczka to ważny element przy tworzeniu każdej strony internetowej w WordPress. Często pojawiają się pytania o wtyczki, które warto zainstalować, jak często je aktualizować, którym ufać.
WordPress jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych platform służących do tworzenia stron internetowych. Użytkownicy cenią sobie tę platformę za łatwość obsługi i funkcjonalność. Codzienne korzystanie z WordPressa nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Komfort obsługi jest możliwy między innymi, dzięki specjalnym, dedykowanym wtyczkom? Czym są wtyczki WordPress? Z których warto korzystać?
Co to jest wtyczka WordPress?
Najprościej rzecz ujmując można uznać, że wtyczki WordPress to małe aplikacje internetowe, które ułatwiają, przyspieszają korzystanie ze środowiska WordPress. Ubogacają interfejs naszej strony internetowej, jej działanie lub też wspierają działania SEO (pozycjonowanie).
Jakie wtyczki WordPress warto zainstalować?
Wybór wtyczek zależy ściśle od cech charakterystycznych strony internetowej, naszych potrzeb oraz celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez prowadzoną stronę na WordPressie. Najczęściej jednak korzystamy z pakietu wtyczek, które wzmacniają pozycjonowanie, tworzenie i optymalizację treści. Wśród najpopularniejszych wtyczek “wordpressowych” wymienić możemy: YoastSEO, Contact Form 7, WooCommerce, All in Once SEO Pack i wiele innych.
Jak zainstalować plugin (wtyczka) w WordPress?
Wiemy już co to jest wtyczka i jakie warto zainstalować. Czas poznać 3 sposoby instalacji pluginów WordPress:
- Katalog wtyczek – najprostszy sposób poprzez wbudowaną funkcjonalność w każdym WordPressie, aby z niego skorzystać wystarczy w wp-admin kliknąć w menu „Wtyczki” i wybrać w górnej części ekranu opcję „dodaj nową”, w katalogu możemy przeglądać tysiące pluginów i wybierać zważywszy na wersję, kompatybilność czy ilość instalacji,
- Paczka wtyczki – niektórzy producenci wtyczek preferują taki model instalacji, kiedy otrzymasz od nich spakowaną w „zip” wtyczkę zaloguj się w wp-admin i przejdź menu Wtyczki – Dodaj Nową – Wyślij wtyczkę na serwer, system rozpakuje wtyczkę i zacznie ją instalować, co ważne w przypadku nieprawidłowości wtyczki przerwie jej instalację,
- Konsola WP-CLI – opcja dla administratorów serwerów www, która umożliwia instalacje poprzez wiersz poleceń w specjalnym narzędziu. Jest to metoda wybierana przez specjalistów i doświadczonych administratorów.
Najczęściej używanymi metodami są pierwsza i druga. Ja osobiście używam katalog wtyczek dla wtyczek innych producentów, a wysyłanie paczek w przypadku instalacji własnych (autorskich) pluginów.
Dobre praktyki przy instalowaniu wtyczek w WordPress
- instaluj wtyczki tylko z pewnego źródła – najlepiej korzystaj z katalogu WordPress lub znanych sklepów oferujących pluginy,
- na bieżąco aktualizuj pluginy – unikniesz w ten sposób podatności na włamanie lub uszkodzenie twojej strony,
- koniecznie przed instalacją i/lub aktualizacją zrób kopię bezpieczeństwa – dzięki temu będziesz zabezpieczony w razie problemów,
- staraj się używać jak najmniej wtyczek – duża ilość wtyczek powoduje obciążenie strony oraz zwiększenie potencjalnych niezabezpieczonych miejsc.