2023-05-19 | Podstawy programowania | 3 min czytania

Co to jest shortcode?


programowanie php

Tworzenie shortcodes nie jest czynnością skomplikowaną, można wykorzystać w tym celu dwa sposoby opisane poniżej.

Shortcode – informacje podstawowe

Shortcode to krótki fragment kodu, który umożliwia wywołanie określonej akcji, innymi słowy następuje odwołanie do określonej funkcji zaprogramowanej w WordPress. Owe funkcje mogą zostać wbudowane bezpośrednio, zarówno w CMS WordPress, jak i w szablon WordPress. Mogą także pochodzić ze wcześniej zainstalowanych wtyczek.

Co zyskujemy dzięki najnowszej wersji shortcodes? Otóż możliwość publikowania dynamicznej zawartości, bez konieczności korzystania z usług programistycznych, a także posiadania wiedzy z zakresu PHP.

Tworzenie shortcodes

Do wstawienia shortcode pomocny będzie blok o tożsamej nazwie, pozwalający osadzić krótki kod. Można tego dokonać za pomocą edytora wizualnego jak również tekstowego.

  1. Należy stworzyć shortcode, który wywoła określoną funkcję w WordPress.
  2. Kolejno należy zarejestrować shortcode, w tym celu ustawiając unikalną nazwę.
  3. Następnie należy dokonać rejestracji funkcji.

Tworząc proste shortcodes należy pamiętać, aby kod został w całości umieszczony w pliku functions.php. Można go także umieścić w oddzielnym pliku PHP, odwołując go do wcześniej wspomnianego pliku functions.php.

Dzięki shortcodes nie trzeba tworzyć całej struktury danej funkcji. Wystarczy jedynie wstawić shortcode, który odwołuje się do danej funkcji (z CMS, WordPress), jak i również wtyczki.

Przykłady shortcodes we wpisie

Tworzenie shortcode jak wcześniej wspomniano, nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym.

Umieszczanie kodu może nastąpić także we wpisie, w tym celu chcąc dodać np. formularz kontaktowy na stronie kontaktu postępujemy zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. Wejdź w WordPress do sekcji menu: Wpisy -> Dodaj nowy
  2. Wstaw nowy blok o nazwie: Shortcode
  3. W zawartości nowego bloku umieść kod, do określonej funkcji
  4. Opublikuj zawartość

W powyższy sposób można dodać m.in. obrazek, tworząc shortcode [id=„nazwa obrazka”]. Analogicznie stosując możemy dodać podpis do elementów graficznych. Wykorzystując mamy możliwość zaciągnięcia wbudowanych elementów takich jak: filmy, tweety i inne materiały. Z kolei shortcode pozwala dodawać i odtwarzać w danym wpisie filmy wideo.


Podsumowując, shortcode, jak już wcześniej wspomniano można dodawać zarówno z wykorzystaniem funkcji PHP, wówczas funkcję umieszczamy w pliku functions.php – dodając nazwę funkcji add_shortcode, jak i za pomocą edytora tekstu.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

programowanie php

Font Awesome jest jednym z najpopularniejszych narzędzi, które umożliwiają programistom dodanie pięknych i skalowalnych ikon do stron internetowych.

programowanie php

Bootstrap jest jednym z najpopularniejszych frameworków front-endowych, które ułatwiają projektowanie i budowanie responsywnych stron internetowych.

programowanie php

W dzisiejszym rozwijającym się technologicznie świecie programowanie staje się coraz bardziej nieodłącznym elementem naszego życia. Wybierz odpowiedni język.