Tworzenie shortcodes nie jest czynnością skomplikowaną, można wykorzystać w tym celu dwa sposoby opisane poniżej.
Shortcode – informacje podstawowe
Shortcode to krótki fragment kodu, który umożliwia wywołanie określonej akcji, innymi słowy następuje odwołanie do określonej funkcji zaprogramowanej w WordPress. Owe funkcje mogą zostać wbudowane bezpośrednio, zarówno w CMS WordPress, jak i w szablon WordPress. Mogą także pochodzić ze wcześniej zainstalowanych wtyczek.
Co zyskujemy dzięki najnowszej wersji shortcodes? Otóż możliwość publikowania dynamicznej zawartości, bez konieczności korzystania z usług programistycznych, a także posiadania wiedzy z zakresu PHP.
Tworzenie shortcodes
Do wstawienia shortcode pomocny będzie blok o tożsamej nazwie, pozwalający osadzić krótki kod. Można tego dokonać za pomocą edytora wizualnego jak również tekstowego.
- Należy stworzyć shortcode, który wywoła określoną funkcję w WordPress.
- Kolejno należy zarejestrować shortcode, w tym celu ustawiając unikalną nazwę.
- Następnie należy dokonać rejestracji funkcji.
Tworząc proste shortcodes należy pamiętać, aby kod został w całości umieszczony w pliku functions.php. Można go także umieścić w oddzielnym pliku PHP, odwołując go do wcześniej wspomnianego pliku functions.php.
Dzięki shortcodes nie trzeba tworzyć całej struktury danej funkcji. Wystarczy jedynie wstawić shortcode, który odwołuje się do danej funkcji (z CMS, WordPress), jak i również wtyczki.
Przykłady shortcodes we wpisie
Tworzenie shortcode jak wcześniej wspomniano, nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym.
Umieszczanie kodu może nastąpić także we wpisie, w tym celu chcąc dodać np. formularz kontaktowy na stronie kontaktu postępujemy zgodnie z poniższymi wskazówkami.
- Wejdź w WordPress do sekcji menu: Wpisy -> Dodaj nowy
- Wstaw nowy blok o nazwie: Shortcode
- W zawartości nowego bloku umieść kod, do określonej funkcji
- Opublikuj zawartość
W powyższy sposób można dodać m.in. obrazek, tworząc shortcode [id=„nazwa obrazka”]. Analogicznie stosując możemy dodać podpis do elementów graficznych. Wykorzystując mamy możliwość zaciągnięcia wbudowanych elementów takich jak: filmy, tweety i inne materiały. Z kolei shortcode pozwala dodawać i odtwarzać w danym wpisie filmy wideo.
Podsumowując, shortcode, jak już wcześniej wspomniano można dodawać zarówno z wykorzystaniem funkcji PHP, wówczas funkcję umieszczamy w pliku functions.php – dodając nazwę funkcji add_shortcode, jak i za pomocą edytora tekstu.