2022-08-20 | Porady SEO | 4 min czytania

Co to jest anchor?


strony internetowe

Anchor to tekst kotwicy (hiperłącze, odsyłacz, link) używany w języku HTML (xHTML). Pozwala poprzez kliknięcie na przejście do innej strony internetowej opisanej danym anchorem. Na stronie najczęściej używamy wyróżnienia anchora innym kolorem i podkreśleniem.

Budowa anchora

Anchor (inaczej link) w kodzie HTML występuje on między tagiem otwierającym „<a>” i tagiem zamykającym „</a>” np. <a href=”adres-docelowy”>tekst_anchor</a>.

Linki są łączami, które umożliwiają użytkownikom przechodzenie między różnymi stronami internetowymi. Zawierają one tekst, który jest klikalny i prowadzi do innej strony. Tekst ten nazywamy anchor text.

Rodzaje anchorów

Istnieją różne rodzaje linków (anchorów) na stronach internetowych, które służą do nawigacji między stronami lub sekcjami strony. Kilka popularnych rodzajów anchorów to:

  1. Anchor text: Jest to tekst, który jest klikalny i prowadzi do innej strony internetowej. Może to być nazwa strony, słowo kluczowe lub inny opisujący tekst.
  2. Anchor image: W tym przypadku, link jest obrazkiem lub grafiką, która jest klikalna i prowadzi do innej strony. Często używana do dodawania przycisków lub banerów na stronie.
  3. Anchor tag: Jest to link, który osadzonamy w tekście lub innym elemencie na stronie. Może to być link do innej strony, sekcji na tej samej stronie lub do innej części dokumentu, na przykład do nagłówka.
  4. Internal anchor (link wewnętrzny): Jest to link, który prowadzi do innej sekcji tej samej strony. Często stosowany na długich stronach internetowych, aby umożliwić użytkownikom łatwe przemieszczanie się po stronie.
  5. External anchor (link zewnętrzny): Jest to link, który prowadzi do innej strony internetowej. Często stosowany do cytowania lub udostępniania treści innych stron.
  6. Nofollow anchor: Jest to link, który ma atrybut “nofollow” dodany do tagu, co oznacza, że ​​nie jest on podlegający indeksowaniu przez wyszukiwarki. Stosujemy go aby zapobiec nadmiernemu linkowaniu lub uniknąć wsparcia dla nieodpowiednich stron.

To tylko kilka przykładów rodzajów anchorów na stronach internetowych. Istnieje wiele innych wariantów i sposobów ich używania na stronach, w zależności od celu i projektu strony internetowej.

Znaczenie anchor w SEO

Anchor w SEO ma duże znaczenie, ponieważ to właśnie przy pomocy linków anchor można skierować ruch na stronę, znacząco poprawiając jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jest kilka rodzajów linków i każdy ma inne znaczenie dla SEO:

  1. Linki brudne (dirty links): Tekst linka zawiera słowa kluczowe, które nie są związane z tematem strony docelowej. Linki tego typu mogą być uważane za spamowe i mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
  2. Linki naturalne: Tekst linka jest dobrze dopasowany do tematu strony docelowej. Tego rodzaju linki są bardziej wartościowe dla SEO, ponieważ wskazują na wysoką jakość treści i relevancję.

Nie zaleca się stosowania linków brudnych. Algorytmy wyszukiwarek w łatwy sposób wychwytują nieprawidłowości, ponieważ analizują one całą witrynę a nie pojedyńcze strony. Co ważne duża ilość brudnych linków może doprowadzić do spadku w pozycjach, a w ekstremalnym przypadku do usunięcia strony internetowej z wyszukiwarki.

Jak wyróżniać anchor na stronie internetowej

Anchor jest często podkreślony lub wyróżniony w jakiś sposób, aby użytkownik mógł łatwo zidentyfikować go jako link. Link pozwala użytkownikom nawigować po różnych stronach internetowych lub częściach jednej strony za pomocą kliknięcia na hiperłącze.

Podsumowanie

Podsumowując, anchor text jest ważnym elementem SEO, ponieważ pomaga użytkownikom nawigować po stronie internetowej i wpływa na ranking witryny w wynikach wyszukiwania. Ważne jest jednak, żebyś korzystał z linków w sposób naturalny i organiczny, unikając spamowych praktyk, które mogą być karane przez wyszukiwarki.

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

audyt seo

Słowa łączące to elementy, które łączą ze sobą poszczególne części wypowiedzi i nadają zdaniom logiczne brzmienie dla robotów indeksujących.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

audyt seo

Meta description to jedno z pojęć, na które można się natknąć tworząc strony internetowe. Ten artykuł wyjaśni jego znaczenie i wpływ na SEO.

audyt seo

Meta title to jeden z kluczowych elementów każdej strony internetowej. Dzięki niemu twoja strona internetowa może być dostrzeżona przez nowych odbiorców.

audyt seo

Cache Redis to innowacyjne narzędzie do przechowywania danych w pamięci podręcznej. Dzięki swojej szybkości i wydajności, umożliwia szybki dostęp do informacji.