2022-10-17 | Tworzenie stron internetowych | 3 min czytania

06. Tworzymy stronę internetową – instalacja cms


strony internetowe

Spis treści:

Instalacja cms to klucz do jego prawidłowego i optymalnego działania. Obecnie hostingodawcy udostępniają automaty do instalacji. Warto z nich skorzystać.

CMS – Automatyczna instalacja

Po pierwsze: zaloguj się do usług hostingodawcy i wybierz szczegóły ustawienia serwera.

Po drugie: znajdź w ustawieniach pozycję “Autoinstator” lub coś podobnie nazywającego.

Następnie z listy systemów wybierz WordPress i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

W końcu kliknij w link i sprawdź czy strona internetowa działa prawidłowo.

Ważne: z ekranu o danych logowania dla admina spisz hasło i login, później będziesz go potrzebował.

Manualna instalacja cmsa

Krok 1. Ściągamy pliki ze strony dostawcy CMS-a.

Krok 2. Rozpakowujemy pliki zip, ściągnięte w punkcie powyżej, na komputerze lokalnym.

Krok 3. Nawiązujemy połączenie ftp – dane znajdziemy na stronie dostawcy usługi serwera (polecam użycie TotalCommandera lub FileZilli – po wpisaniu w przeglądarkę na pewno znajdziemy instalki lub też możemy wejść na stronę www.dobreprogramy.pl).

Krok 4. Kopiujemy pliki na serwer. To trochę potrwa, ponieważ każdy plik jest kopiowany oddzielnie.

Krok 5. Jak wreszcie się skończy kopiowanie wpisujemy w przeglądarkę nazwę naszej domeny. Powinna nam się pojawić strona powitalna wgranego silnika strony www. Jeżeli jest inaczej to znaczy, że skopiowaliśmy pliki w złe miejsce i należy powtórzyć kroki 1-4.

Krok 6. Nareszcie kiedy pokazała nam się strona powitalna cms zaczynamy instalację na serwerze. Przechodzimy przez kolejne kroki wprowadzając: dane konfiguracyjne (nazwę witryny, opisy itd. ), aż do momentu wprowadzenia danych bazy danych.

Krok 7. Otwieramy nową zakładkę i wchodzimy na panel tam gdzie mamy serwer (do jego konfiguracji) i szukamy bazy danych (ang. data base). Stąd tworzymy nową bazę danych poprzez wpisanie nazwy bazy oraz hasła. Kodowanie najlepiej ustawić na UTF-8. Przy okazji kopiujemy nazwę hosta – podaną jako parametry dostępowe.

Krok 8. Powyższe dane wprowadzamy do konfiguracji, którą przerwaliśmy w pkt. 6. Po wprowadzeniu prawidłowych parametrów dalej powinniśmy otrzymać komunikat, że baza danych została poprawnie znaleziona i struktura została założona. Jeżeli podaliśmy coś błędnie to pokaże nam się adekwatny komunikat o błędzie.

Krok 9. W następnym kroku wprowadzamy dane administratora. Pamiętaj, żeby dane były niepowtarzalne, a hasło trudne do złamania.

Krok 10. W końcu po przejściu do ostatniego elementu instalacji powinniśmy zobaczyć stronę początkową naszego CMS-a.

Czas na podsumowanie. Prace zwiększyły ilość czasu poświęconego na tworzenie strony www, nie zwiększyły kosztów pieniężnych:

CzynnośćPrzeznaczony czasKoszt
01. Przygotowanie założeń1 MDwg stawki za MD
02. Wybór domeny1 MDwg stawki za MD
03. Wybór serwera0,5 MDwg stawki za MD
04. Konfiguracja dns0-0,1 MDwg stawki za MD
05. Wybór CMS0,5 MDwg stawki za MD
06. Instalacja CMS0,5 MDwg stawki za MD

Najczęściej czytane:

prowadzenie firmy

Dzielenie dysku na partycje to ważny element instalacji systemu operacyjnego. Możemy podzielić dysk na partycje w czasie lub po instalacji Windows 11.

modernizacja wordpress

Z przedstawionych we wisie 3 sposobów na usunięcie /category wg mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie wtyczki Yoast SEO. Polecamy tą wtyczkę do SEO.

modernizacja wordpress

Zwiększ wydajność strony poprzez wyłączenie wp-cron i włączenie crona na serwerze. Dzięki małej zmianie poprawisz szybkość strony internetowej.


Zapoznaj się z innymi wpisami:

strony internetowe

DNS umożliwia przekładanie czytelnych dla człowieka adresów internetowych na numery IP, które są niezbędne dla komunikacji między komputerami.

audyt seo

Jaki wpływ mają linki zewnętrzne i linki wewnętrzne na SEO? Gdzie zamieścić linki do Twojej strony? Poszerz swoją wiedzę i linkuj skuteczniej.

audyt seo

Wybranie właściwych słów kluczowych to pierwszy i najważniejszy krok mający ogromne znaczenie dla efektywności pozycjonowania strony i opłacalności.